28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


Merkelová v Kyjevě

25.8.2014

Angela Merkelová jednala a její pravá ruka a ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel úplně náhodou dal ve stejnou dobu interview listu Welt am Sonntag a prohlásil v něm, že federalizace Ukrajiny je jediná možná cesta.

Z Kyjeva žádný takový hlas nezazněl. Ukrajina že dostane půl miliardy eur na obnovu zničeného východu země a Porošenko slíbil dvě miliardy eur armádě, která hrdě předváděla raketové svaly na přehlídce k výročí samostatnosti, aby pak odjela rovnou na frontu. V úterý se bude jednat znovu, tentokrát v Minsku a za Putinovy účasti.

Ta dohoda zřejmě je a není na dosah ruky. Za situace, kdy zuří občanská válka, ovšem navíc válka nacionálně laděná – ve válce Severu proti Jihu přece jen bojovali Američané s Američany – je nemyslitelný návrat do idylických časů, kdy se budou všichni tvářit, že se nic nestalo, a život půjde dál. Oddělení je nutné, ovšem jeho stupeň je na Ukrajině velká neznámá. Bavorsko je taky stát ve státě v rámci Německa, ovšem podobné řešení připadá na Ukrajině nejdřív tak v roce 2150, pokud se zítra přestane střílet a vše půjde vlídnou cestou porozumění. Gabrielova federalizace je slovem totéž, co Putinova federalizace. Jistě má jiný obsah. Československo bylo také federace a horkým hlavám na Slovensku to nestačilo. Skotové se také chystají v referendu rozbít Spojené království a když se to jejich horkým hlavám podaří, bude z toho Rozpojené království. Ergo kladívko, ani federace není tak spásné řešení, jak si představuje Sigmar Gabriel.

Hodně záleží na tom, zda se podaří uhasit horké hlavy na obou stranách. Rusko se o to očividně snaží, svědčí o tom odstranění Strelkova a dalších velitelů gerily. Jak je to ale na druhé straně fronty, kde skončil ozbrojený pochod Pravého sektoru na Kyjev? Každá revoluce požírá své děti. To je slavná historická poučka. Důvod je prostý, po revoluci musí nastat normální poměry, a je tudíž třeba odstranit z cesty, kdo ve jménu idejí nastolili poměry abnormální. Je to sice cynické, ale dělo se to vždycky. O čem Merkelová jednala s Porošenkem, máme jen kusé a zkreslené informace, ale dá se předpokládat, že jí spíš jde o uklidnění než o zjitření situace.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.