28.9.2023 | Den české státnosti


Diskuse k článku

Máš dvě děti? A nebylo by lepší, kdybys měl tři?

Zkuste tuto hádanku. Pro uchování prosté reprodukce obyvatel je nutné, aby průměrná plodnost činila nejméně 2,1 dítěte na jednu ženu (v ČR činí 1,7). Nejvyspělejší země světa tvoří Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). A z 38 jejích členů pouze jeden překonává kritickou hodnotu 2,1 narozeného dítěte na jednu ženu. Který to je?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Černý 7.6.2023 11:45

Mám velké obavy, Astone, že to, co u nás poslední více než tři dekády budujeme, není kapitalismus.

Spíše to vypadá na socialismus se záporným znaménkem.

Všechno to, čemu se u nás říkalo ekonomická transformace, většinou spočívalo v destrukci a rabování všeho, co se s velkou slávou vybudovalo na základech toho, co zbylo z dob Rakouska-Uherska a první republiky.

A dnes? Dnes už na to jdeme jinak. My si to, co u nás ještě zbylo a ekonomicky funguje, sami zašantročíme, zdiskriminujeme vůči konkurenci a nakonec zakážeme.

Holt, to co tu dnes máme zosobněno ve Fialově vládě, to je skutečný výkvět. Jako pointa špatné Havlovy komedie.

Jeden zdejší blbec s oblibou píše, že ani nové volby nic nevyřeší. Že lepší politiky, než ty, kteří jsou ve vládě, u nás prostě nemáme.

Stále více ale bude takových, kteří dojdou k závěru, že problém je jinde.

My už prostě žádné horší politiky než ty, které aktuálně máme ve vládní koalici, u nás najdeme jen těžko.

L. Novák 30.5.2023 23:31

Ruská propaganda

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusk%C3%A1_propaganda

L. Novák 30.5.2023 23:28

Ruská propaganda (také Kremelská propaganda nebo Putinova propaganda), označuje propagandistickou činnost zájmů ruské vlády. Cílem domácí propagandy uvnitř Ruska je primárně udržovat a upevňovat moc Vladimira Putina a současného ruského establishmentu, skrze kult osobnosti, nacionalismu a imperialismu. Propaganda v zahraničí má zase ovlivnit veřejné mínění a politické reprezentace cílových zemí ve prospěch rozšíření nebo udržení ruského mocenského vlivu. Současná ruská propaganda má své počátky již v sovětské propagandě, její narativy se v průběhu času a vývoje domácích i světových událostí mění a přizpůsobují. Hlavní prostředky šíření propagandy tvoří zejména internetová média, ať už ruskou vládou vlastněná, spřízněná nebo financovaná. Dalším pilířem je rozsáhlá síť proruských veřejných osobností a politiků, často podporovaných nebo přímo spojených s ruskými vládními institucemi. Názory na míru účinnosti ruské propagandy se liší, její projevy ale lze zpozorovat zejména v zemích bývalého Sovětského svazu a východního bloku. Ruská propagandistická mašinérie v zahraničí je proto někdy označována jako forma hybridní války.

Švédští politologové Martin Kragh a Sebastian Åsberg rozebrali ve své studii z roku 2017 více než 4000 článků ruského státního média Sputnik a konstatují:

Podobně jako sovětská propaganda, je ruská propaganda značně nekonzistentní. Západní svět, hodnoty a instituce jsou vyobrazovány jako neschopné, slabé nebo zdegenerované, ale zároveň jsou označovány jako existenciální hrozba pro Ruskou federaci a ruský národ. Primárním cílem je vytvoření mlhy a nejasností kolem událostí, podněcovat názorovou nesourodost a celkově zpochybňovat koncept pravdy.

Podle šéfredaktorky Sabiny Slonkové investigativního webu Neovlivní.cz není cílem přesvědčit čtenáře o správnosti kremelského pohledu, nýbrž zahltit západní mediální prostor chaosem rozličných teorií, aby celkově vytvářely dojem „Bůhví jak to bylo“. ... (pokračování - wiki)

L. Novák 30.5.2023 23:31

Milý wikipodporovateli,

mnohokrát děkujeme za váš dar, kterým jste se rozhodl/a podpořit Wikipedii a svět, ve kterém má každý člověk volný přístup k veškerým lidským znalostem.

Každý jednotlivý finanční příspěvek nám pomáhá usadnit lidem přístup k přesným a spolehlivým informacím, což je v rychle se měnícím světě obzvláště důležité. Jsem velmi vděčná za vaši podporu, díky níž mohou miliardy lidí čerpat vědomosti prostřednictvím Wikipedie.

Jsme odhodláni v tomto úsilí nadále pokračovat, abychom zajistili, že každý člověk bude mít možnost přístupu ke svobodným znalostem vždy a bez ohledu na to, kde se narodil nebo kde žije. Doufám, že nás budete i nadále podporovat při budování budoucnosti, ve které se Wikipedie bude neustále rozrůstat o znalosti všech svých přispěvatelů z celého světa.

Ještě jednou vám děkuji za podporu tohoto úžasného poslání, je mi ctí být součástí největšího projektu založeného na spolupráci v dějinách lidstva. Wikipedie bude vždy patřit vám.

S úctou,

Maryana

Maryana Iskander, Výkonná ředitelka Wikimedia Foundation

;-) Přispějte taky!

P. Černý 30.5.2023 23:14

Kousek z komentáře blogera Vidláka:

Kdyby Petr Fiala udělal tu neslýchanou věc a vzal si dezoláta Vidláka jako poradce, tak bych mu asi poradil, aby si připravil demisi, podepsal jí, sedl na letadlo a už se nevracel. Protože až se provalí všechno to, co napáchali a zakrývali, až se ukáže, co vlastně dojednal a podepsal, až se v číslech a prázdných pokladnách projeví to jeho psaní si poznámek, zatímco ho Verhofštadt mistroval, až se v domácí situaci ukáže důvod, proč ho při focení v EU postavili do kouta, tak bude mít náš Blyštivý Péťa fakt velký problém.

Česká televize může ještě nějakou dobu budit dojem, že je Fiala velký státník, ale až se provalí realita, Řezníček ho před rozzuřenými občany fakt neubrání. Ani armáda ho neubrání, protože vojáci jsou na naší straně. Ani policie ho neubrání, protože Vítek Rakušan se skvěle stará, aby vláda nebyla v oblibě ani u pomáhačů a chráničů.

P. Diviš 30.5.2023 23:22

Velký státník Fiala není a nebude, ti se mimochodem vyskytují dost zřídka i v zemích s početnějším obyvatelstvem a demokratickou tradicí, ale momentálně tu prostě nikdo lepší není.

I kdybyste se vy kolaboranti Ruska vztekli.

P. Černý 30.5.2023 23:36

Kolaboranti se nevztekaji, že česká vláda škodí České republice. Těm to naopak vyhovuje. To mimochodem přímo čiší i u vašich příspěvků, přezdívko.

Doufám, že placených příspěvků. Obtěžovat neustálým omíláním stále stejných floskulí a ještě to dělat gratis, to byste musel být blázen.

L. Novák 30.5.2023 23:43

Táhni do (_,_), bolševický RUSKÝ TROLLE! !!Rv

P. Diviš 30.5.2023 23:53

Ano, na rozdíl od vás si mohu dovolit vlastní názor na to, co, kdo a jak Česku škodí.

Na rozdíl od vás, obtěžujícího neustálým omíláním stále stejných rudohnědých floskulí a ještě to dělat gratis, to byste musel být blázen.

V. Zadák 30.5.2023 22:45

Vláda Petro Fialy připravila úsporný balíček. Doufám, že neziskovka zajímající se o barmské ženy svoji každoroční dotaci bude dostávat i nadále.

J. Václavíková 30.5.2023 22:36

Opakování je matkou moudrosti. Rozhovor, ve kterém Gorbačov popřel, že by mu Západ sliboval nerozšiřování NATO.

https://www.rbth.com/international/2014/10/16/mikhail_gorbachev_i_am_against_all_walls_40673.html

V. Zadák 30.5.2023 22:39

Jistě, milá paní. Gorbačov se nebude chlubit, že byl podveden.

Západu dal vše, nedostal nic. To vyprávějte naivům.

L. Novák 30.5.2023 22:49

Táhni do (_,_), RUSKÝ ŠMEJDE! !!Rv

P. Černý 30.5.2023 22:51

Toto ovšem řekl (Že rozšiřování NATO na východ je proti duchu dohody o sjednocení Německa. A že je to těžká chyba Západu.):

The decision for the U.S. and its allies to expand NATO into the east was decisively made in 1993. I called this a big mistake from the very beginning. It was definitely a violation of the spirit of the statements and assurances made to us in 1990.

P. Diviš 30.5.2023 23:06

"Pes jitrničku sežral ..." :-P

L. Novák 30.5.2023 22:29

Chcimíři v akci... ;-D

Po vybití na soudu se skupina vydala na putování Prahou, v nemocnici dělali kravál u zraněného dveřmi

(videozáznam)

Skupina několika desítek lidí, kteří udělali virvál na Městském soudu v Praze, při němž dokonce vyrvali dveře do jednací síně, se odebrala do nedaleké nemocnice na Karlově náměstí. Tam záchranka přepravila k ošetření jejich souputníka zraněného právě při ničení dveří u soudu. Zfanatizovaní lidé byli v budově zdravotnického zařízení hluční a venku slovně napadali dohlížející policisty. ...

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-po-vybiti-na-soudu-se-skupinka-vydala-na-putovani-prahou-v-nemocnici-delali-kraval-u-zraneneho-dvermi-40433142

L. Novák 30.5.2023 22:35

Soud uložil Peterkové podmínku, její podporovatelé vylomili dveře jednací síně

(2x video)

... Sedmačtyřicetiletá bývalá reportérka televize Nova Peterková mluvila ve videích na sociálních sítích o drastickém vyšetřování a léčení dětí v nemocnicích či o nuceném očkování proti covidu-19. Uvedla také například, že vojska Severoatlantické aliance obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště.

Prohlašovala rovněž, že vojáci zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru. Vládní představitele označila za fašisty. Dvouletou podmínku jí uložil už v únoru obvodní soud, žena se odvolala. ...

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/soud-prerusil-jednani-s-peterkovou-jeji-podporovatele-vylomi/r~128f9cbafee111edbe29ac1f6b220ee8/

P. Diviš 30.5.2023 23:08

Jediná otázka je, zda nepatří k docentu Chocholouškovi.

L. Novák 30.5.2023 23:25

Někteří tam nejspíš namířeno mají, ale ještě o tom neví... ;-D

P. Černý 30.5.2023 22:27

Kosovsko-albánští ozbrojenci ze speciálních policejních jednotek ROSU začali během pondělním poklidných protestů na severu Kosova střílet ostrými na neozbrojené srbské protestující.

Výsledkem je přes padesát zraněných srbských občanů, z toho několik ve vážném stavu bojuje o život po operaci na jednotce intenzivní péče. Zraněni byli i příslušníci jednotek Severoatlantické aliance KFOR.

P. Černý 30.5.2023 22:28

Základní fakta jsou následující. Koncem dubna proběhly v srbských okresech na severu Kosova místní volby. Bez jakéhokoli mezinárodního dohledu se uskutečnily mimo klasické volební místnosti v přenosných budkách v místech, kde žije téměř výlučně albánská populace. Přitom sever Kosova je z 98 procent obýván srbským obyvatelstvem. Srbové se odmítli účastnit voleb vnucených režimem v Prištině a do „netradičních“ volebních místností jich dorazilo pouze 0,02 procenta. Celková účast ve volbách činila 3,4 procenta veškeré populace.

Na kandidátce se nacházeli pouze lidé spojeni s kontroverzním kosovsko-albánským premiérem Albinem Kurtim, který je měsíce obviňován ze snahy vyhrotit situaci, vyvolat konflikt se Srby a nakonec je donutit opustit svoje domovy. Stejně jako byli ze svých domovů v uplynulých více než 25 letech vyháněni Srbové z dalších částí oblasti Kosova a Metohije.

Minulý pátek najely do srbských měst na serveru Kosova (právě tam, kde žije 98procentní srbská většina) obrněné transportéry z Prištiny s po zuby ozbrojenými těžkooděnci kosovsko-albánské speciální jednotky ROSU a začaly zabírat budovy městských úřadů těchto srbských oblastí. Už jen tím byla porušena pravidla, neboť podle bruselských dohod, které před lety podepsali zástupci Bělehradu a Prištiny nemají tyto speciální policejní jednotky na sever Kosova přístup.

P. Černý 30.5.2023 22:30

Toto vám jinde neukážou! Skutečné události z Kosova. Neozbrojení Srbové na zemi. A pak začala palba

Reportáž na PL

V. Zadák 30.5.2023 22:41

ČT publicistický pořad "Uloupené Kosovo" zamkla do trezoru.

L. Novák 30.5.2023 23:34

A jak to dopadlo s (nejen srbskými) válečnými zločinci? O tom ruská propaganda provozovaná českými komouši mlčí, že? :-P

P. Diviš 30.5.2023 23:56

Ti významnější (všech zúčastněných stran) se postupem času dostali do (celkem bezzubého) Haagu, ti menší jsou celkem v klidu, místní si je hájí. Krajový zvyk, letitý, žádný "vydobytek" poslední doby.

P. Diviš 30.5.2023 23:11

Jo, na tyhle lži jinde nemají žaludek.

Srbové se obtížně smiřují s tím, že už to nejsou oni, kdo má nejvíc síly a státní moc na podporu, k páchání sviňáren.

P. Černý 30.5.2023 22:23

Černochová: Zaútočili na mě přesně ve chvíli, kdy jsem šla do vzduchu,

Štrosmajer: (k Martě Huňkové) „Kdyby hloupost nadnášela, tak vy se tu vznášíte jako holubička!”

L. Novák 30.5.2023 23:45

Rusy obklíčíme a "vyčistíme to". Bitva o Bachmut ještě neskončila, tvrdí Ukrajinci

pru, AP (24. 5. 2023)

Rusové Bachmut nedobyli, oni ho hlavně zničili, tvrdí velitel jedné z ukrajinských tankových brigád působících u obléhaného města. Ukrajinci nyní podle něj především chtějí zablokovat ruské vojáky tím, že město ze stran obklíčí. "A pak bychom ho měli 'vyčistit'. To je vhodnější a to teď děláme," uvádí v reportáži. ...

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/rusove-bachmut-hlavne-znicili-ted-potrebujeme-mesto-obklicit/r~21ca6c70fa2f11edba5b0cc47ab5f122/

L. Kolman 30.5.2023 22:13

Chciválkové, nemám pro vás dobré zprávy.

Bakhmut padl. Další na řadě je Chasov Yar.

Zatímco ukrajinská vláda porážku ukrajinských ozbrojených sil u Artěmovska popírá, američtí senátoři a analytici již předpovídají pád dalších měst, která jsou dosud pod kontrolou Kyjeva. Bývalý americký senátor Richard Black je přesvědčen, že Rusko již vyhrálo největší bitvu v Evropě od roku 1945. "Rusko vyhrálo největší bitvu v Evropě od druhé světové války. Západní média s přiznáním ukrajinské porážky nijak nespěchají. Zdá se ale, že Zelenskij ztratil kontrolu nad městem a utrpěl obrovské ztráty na lidské síle a vybavení,“ řekl bývalý senátor Black. Domnívá se, že osvobození Artěmovska otevírá cestu ruským jednotkám k dosažení města Chasov Yar, rovněž ležícího v DLR, které by mohlo být dalším cílem. Na podporu své předpovědi Black citoval Zelenského přiznání, že obsazení Artěmovska otevře Moskvě nové příležitosti - k ofenzívě proti Kramatorsku a Slavjansku. Kolektivní Západ je nervózní a tlačí Zelenského k zahájení dlouho avizované protiofenzívy. Kvůli zvyšující se frekvenci raketových útoků ruského letectva však ukrajinské vojenské formace utrpí velké ztráty jak na živé síle, tak na technice, což „protiútok“ odkládá na neurčito. Proto američtí experti dělají pesimistické prognózy o Ukrajině a připravují ji na nevyhnutelnost jednání o podmínkách Ruska.

V. Zadák 30.5.2023 22:22

Za tento příspěvek nejvyšší prokurátor Stříž navrhne doživotí.