Neviditelný pes

Malá domů

20.4.2021

Od hrdinského vzepětí k trapnosti a blamáži, tak by se dal popsat vývoj od sobotního večera do pondělního odpoledne. V sobotu večer oznámili bok boku Andrej Babiš a Jan Hamáček odhalení dvou ruských Jamesů Bondů a společně pak mečem plamenným vyhnali osmnáct ruských špionů s diplomatickým krytím ze země. Neuplynulo osmačtyřicet hodin a z aktu státního terorismu se stalo poškození zboží bulharského obchodníka. Babiš zjevně zjistil, že většinoví voliči ANO milují Rusko, takže zahrál malou domů. Hamáček po jeho boku, jak už si navykl, dělá blbce.

Dále se ukázalo, že hlavní aktéři aktu, o kterém teď není zcela zjevné, zda jde o drama nebo frašku, věděli o pachatelích vrbětického zločinu deset dní, a je tedy záhada, co znamenaly Hamáčkovy přípravy na odlet do Moskvy. K dovršení všeho pondělní jednání ministrů zahraničí zemí EU projevilo jen velmi vlažnou podporu českému postoji, takže naivní byl ten, kdo čekal, že budou balit kufry špióni na ruských ambasádách zemí sedmadvacítky. Vina je na Hamáčkovi, protože si o to neřekl, jenže on si o to nejspíš neřekl proto, že by se na něho stejně vykašlali. Prozatím tedy má věc jediný hmatatelný důsledek, vedle vzájemného vyhoštění diplomatů, totiž vyloučení Rosatomu z tendru o dostavbu Dukovan. Jelikož ale proruská pátá kolona připravila ten tendr tak, že byl Rosatomu ušitý na míru, padá pod stůl tendr jako takový. Plní se sen zelených progresistů, v příštích desetiletích budeme pohánět průmysl i automobily a topit v bytech budeme elektřinou získanou z větrníků a solárů. Na mezinárodní scéně se tedy žádný match neodehraje, míč řádně upatlaný se už zase kutálí na domácí scéně.

Což neznamená, že se divák nudí.

Na stranu Ruska se od první chvíle věrně postavili bok po boku komunisté a Okamurovi nacionalisté z SPD. Moc často na televizi nekoukám, ale hodně jsem myslel na vyváženost jejího zpravodajství v neděli odpoledne: buď tam bolševik vedl řeč na téma „kdo ví, jak to bylo“ anebo tam stál Okamura a lhal o tom, že BIS už před tím selhala kauzou „ricinový jed“ bez ohledu na to, že každý (jistě včetně samotného Okamury) ví, že s ricinem neselhala BIS, ale novináři v Respektu a DeníkuN. K těmto hvězdám naší politické scény se přidal i Václav Klaus, který vydal prohlášení o tom, že kauza Vrbětice je uměle vykonstruovaný strašák s cílem ovládat vystrašené lidi. Zeman by to neřekl lépe, však uvidíme, s čím přijde v neděli.

Čistě teoreticky je pořád ještě šance otřást prokremelskou baštou, totiž Hradem. Fialovo Spolu by mělo přestat fantazírovat o nedůvěře vlády a místo toho podnikat kroky ke spojení parlamentu s vyloučením KSČM a SPD ve věci ústavní žaloby na prezidenta. Dále pak je těžké si představit, že nikdo z těch osmnácti špionů neměl žádné vazby na tlupu kolem Zemana a že tyto vazby nejsou zdokumentované a tudíž i použitelné pro další právní i politické kroky. Idea izolovat Zemana a tím zbavit ruskou pátou kolonu v Česku její hlavy je správná. Naznačené kroky by mohly tuto ideu realizovat. Krom toho doporučuji laskavému čtenáři analýzu Ivana Gabala Za Vrbětice si můžeme sami na serveru SeznamZprávy.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek