22.6.2021 | Svátek má Pavla


Lustrační zákon bude platit dál

8.12.2005

Proč drze? Zákon proti diskriminaci se týká menšin. Týká se takového případu, kdy se člověk narodí do situace, kterou nemůže ovlivnit. Komunistickým partajním tajemníkem se ale nikdo nenarodil. Jím se stal a stal se jím jen na úkor jiných lidí. Je pochopitelné, že si komunisté přejí, aby se tito soudruzi vrátili na vysoká místa ve státě. Proč si to přejí i mnozí sociální demokraté, je velmi málo pochopitelné - leda snad to lze vysvětlit, že to s jejich sociáldemokratismem není zas tak moc vážné.
Nemají pravdu ti, kteří hovoří o kolektivní vině v souvislosti s lustračním zákonem. Do služeb režimu se dal každý z těch lidí individuálně a dobrovolně. Jistě, že "dobrovolnost" byla v mnoha případech víc než problematická u lidí, kteří byli donuceni k službám StB různými vyděračskými metodami. Však také nejsou za nic trestáni. Nesplňují jenom část kvalifikace, potřebnou pro výkon určitých funkcí ve státní právě.
Navíc je zřejmé, proč se komunisté tak vehementně zasazují o zrušení lustračního zákona. Ani tolik nejde o konkrétní lidi a o jejich kariéry - a každým rokem o to půjde méně, protože lidé stárnou. Jde o něco jiného: zrušení lustračního zákona bude další krok k rehabilitaci komunistického režimu, další krok ke konstatování, že se vlastně nic nedělo a že to byl režim ve všem všudy legitimní.Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.