19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Langer Likvidátor

3.11.2007

Verdikt by se týkal žádosti o povolení vyšetřovat několik osob podezřelých z korupce. Prvního občana si klidně vyšetřujte, ten nic neznamená, toho druhého si prověřím u nadřízených, abychom nenarazili, a na třetího nesmíte ani pohlédnout, to je zámožný podnikatel s kontakty na všech ministerstvech i ve vládě, beztak by nám utekl a nás by ještě mohli zavřít.

Není to taková fikce, jak by se mohlo zdát. Mnozí si říkají, že takhle to v policii funguje mnoho let, teď je to ale potvrzené nařízením policejního prezidia, jen to zaniklo ve hřmění kanonády zacílené na vicepremiéra Čunka – detektivové z protikorupčního útvaru nesmějí bez povolení nadřízených začít kohokoli prověřovat. Bude-li to takhle dál pokračovat, dosáhne ministr Ivan Langer ideálního stavu – čím významnější postavení ve státní správě bude mít úředník nebo čím bohatší bude podnikatel, tím vyšší hodnost bude muset mít důstojník oprávněný jeho vyšetřování schválit. Nejvyšší kruhy v politické i podnikatelské sféře už budou a priori beztrestné, protože povolit jejich vyšetřování si netroufne ani premiér.

Jednu výhodu to ale mít bude – detektivové se nebudou muset zbytečně namáhat, protože pak by výsledky jejich práce stejně smetl ze stolu státní zástupce nebo soudce. (Ostatně k tomu dochází neustále, tu se ze složky ztratí potřebné lejstro, tu soudce kvalifikuje patnáctimilionový úplatek jako běžnou půjčku a tak podobně.)

Ačkoliv takto podané důsledky nového nařízení ve středu na zasedání sněmovního bezpečnostního výboru svorně popírali jak ministr Langer, tak policejní prezident Oldřich Martinů, detektivové se z celkem pochopitelných důvodů politického ovlivňování vyšetřování obávají.

Nový pokyn se totiž bude určitě týkat postupně i dalších policejních útvarů. To zřejmě chápou vedoucí elitních útvarů, kteří věřili, že s nástupem pravicového politika do čela resortu se poměry nejen zkonsolidují, ale postupem doby i zlepší. Místo toho začala pomalá likvidace Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, z něhož dnes odchází už 45 důstojníků včetně plukovníka Kubice, který za třináct let přežil ministry vnitra z ODS, ČSSD i KDU-ČSL, aby se teprve působení Ivana Langra stalo tou poslední kapkou. Kubice pochopil, že po dvou důtkách, které dostal z naprosto malicherných důvodů, už bude následovat vyhazov, a proto se rozhodl tomu předejít vlastní žádostí o propuštění ze služby. Včera to došlo i ředitelce Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Renatě Strnadové, která rovněž požádala o propuštění, a stejný krok můžeme vbrzku očekávat i u jejích podřízených, jakož i u dalších policistů z ÚOOZ a ostatních útvarů.

Co nedokázali sociálnědemokratičtí ministři, tedy přeměnit policii v poslušný represivní orgán, to se daří jejich nástupci. A jestliže bude pan Langer postupovat tímto tempem a s takovým efektem i nadále, brzy policii zlikviduje celou. Na druhou stranu ale musíme uznat, že korupce i organizovaný zločin u nás zmizí, nebo my se o nich alespoň nedozvíme, protože je nebude mít kdo vyšetřovat. Spolu s tím tady zavládne mír a Topolánkova vláda bude mít konečně ten vysněný klid na práci.