25.9.2023 | Svátek má Zlata


Laické rozjímání nad Ruskem

14.9.2022

V Rusku jsem byl naposledy na podzim roku 1987 na mezinárodním kongresu autorů sci-fi a zařekl jsem se tehdy, že už tam nikdy nevkročím a slib jsem splnil a splním. Jsem tedy naprostý laik. Na opačné straně škály jsou vědátoři a analytici, dřív se jim říkalo kremlinologové. Pikantní skutečností je, že žádný kremlinolog nikdy nic relevantního nevykremlinologoval. Však se nebožtík Jan Petránek, autentický znalec Ruska, vždycky smál, kdy kremlinologové bádali, co se děje v Beržněvově politbyru, protože nevyšel list Izvestija. „Ožral se tiskař,“ hádal Petránek a nejspíš měl pravdu.

Tolik tedy k mému laictví. Jako neználek se tudíž podivuji, když čtu o čerstvých hádkách na obrazovkách ruské televize. „Buď vyzveme k mobilizaci a půjdeme to totální války, nebo odtamtud vypadneme,“ prohlašoval tam někdejší poslanec. A tak podobně. Prý zase zařadili zpátečku a všechno je jako bylo, nicméně důvod k podivení tady je. Když si vzpomenu na poměry za bývalého režimu, tak něco takového by bylo absolutně nemožné a nějakého exposlance by vyvedli v klepetech.

Je nutno dodat, že z informací laickým okem sledovaných vyplývá, že ty disentní názory jsou ve prospěch tvrdšího postupu, že v ruské televizi nenabádají, aby se armáda stáhla, Putin byl odstaven a začalo se vyjednávat o válečných reparacích. Naopak, vyskytují se hlasy ve prospěch nasazení atomových zbraní.

Ale pozor, za komunistů byl oficiálně umlčen nejen autenticky nesouhlasný názor, ale i příliš radikální. V ideologické mluvě se hovořilo o úchylkách, byly pravé úchylky ( = např. ve prospěch tržních prvků v hospodářství), ale také levé úchylky ( = když byl někdo horlivý bolševik). On totiž ten horlivec naznačoval,že momentálně na vrcholu dlící Soudruh by mohl být horlivější a soudruhovatější a tudíž levý úchylkář podrýval jeho autoritu.

Jinými slovy, když zazní v ruské televizi horlivý názor, že by se mělo mobilizovat a atomově bombardovat, je to kritika Putina, že nemobilizuje a atomově nebombarduje. A kdyby třeba začal mobilizovat, hrozilo by mu, že by to vypadalo, že podléhá vnějšímu tlaku.

Je to námět k přemýšlení laikům i kremlinologům.

Ostatně soudím, že pošetilý ten, kdo věští a přeje si rozpad Ruska. Ukrajina dala příklad, jak sebevražedný je to krok, když se někdo vzdá atomových zbraní. Osud atomové výzbroje rozpadajícího se Sovětského svazu byl strašák v devadesátých létech. Kdyby se Rusko rozpadlo, strašák by se nutně opakoval.

Aston Ondřej Neff