Křížek před funusem
Bez většího dojetí jsme vzpomněli, že v roce 2021, skoro přesně před třemi lety, volby se konaly 8. a 9. října, Pánbůh odešel kamsi, nevíme kam, ale rozhodně nebyl doma, takže volby dopadly tak, aby mohla vzniknout pětikoalice. Tři roky odvál čas a blíží se další rok voleb. Nezdá se, že by se Pánbůh tentokrát někam chystal. Úvahy komentátorů se už nezabývají tím, co by se muselo stát, aby vyhrál Babiš, ale jaké to bude, až vyhraje Babiš. Křížek se tahá ze skladu obvykle až při funuse. Kdo zaspí, sáhne po něm před obřadem, ale teď, s ohledem na poslední exhibice se zmateným rozpočtem a groteskou kolem platů politiků, máchá křížkem kdekdo. Předvolební atmosféra se nám nečekaně přiblížila, z jara na podzim. V ní hraje velkou roli myšlenka předvolebních koalic.
Už před třemi lety se hodně diskutovalo o tom, zdali předvolební koalice jsou podvod na voliče nebo ne. Myšlenka dozrála na Letenské pláni v Praze, kde skupina Milion chvilek pro demokracii apelovala na synergii protibabišovských sil. O podvodu se přestalo mluvit, avšak teď, kdy jsou volby na dohled i slabším dalekohledům, otázka znovu přichází na přetřes. Jsou podvodem na voliče nebo nejsou?
Základ tvoří prosté počty. Laťka pro dosažení cíle voleb je stanovena na pěti procentech. Pro koalici dvou stran je třeba osmi procent, pro tři a více stran jedenáct procent. Dvě strany s šancí pod pěti procenty se spojí v naději, že spolu osm procent trhnou, tak je to jednoduché. Takže si znovu položme otázku, zdali je to podvod nebo není.
Ptal jsem se znalců a ti tvrdí, že se nikdy nestalo, že by se Rychlé šípy někdy spojily s Bratrstvem kočičí pracky ke společnému cíli. Že by třeba spolu zachraňovaly babičku nebo tahaly kominíka z komína. Spojení progresivních Pirátů s rozšafnými správci obecních hodnot Starosty bylo z tohoto hlediska kuriózní. Nicméně, Winston Churchill se také spojil do koalice s Josifem Stalinem a svého času prohlašoval, že by se spojil i se Satanem, kdyby Hitler napadl peklo. A jaký to byl zapřísáhlý odpůrce levičáctví všeho druhu a v závěru své éry autor pojmu Železná opona.
Zdá se tedy, že koalice samy o sobě nejsou nic proti ničemu a mají smysl, hlavně když jsou proti něčemu. Tak to fungovalo před třemi lety, kdy zemi ovládala dvojice Andrej Babiš a Miloš Zeman. Jenže od té doby spravuje zemi „vláda ztracené příležitosti‟ a dospěla ke stejně nefunkčnímu státu, jaký byl za Babiše a všech předchozích vlád, a ke stejnému astronomicky vysokému schodku, jaký vytvořil Andrej Babiš. Proti čemu a s kým vytvářet koalici, aby se dosáhlo ke stejnému výsledku, v jakém žijeme dnes?