21.10.2020 | Svátek má Brigita


Krajské volby – vzestup a pád

3.10.2020

Volební účast ve volbách do krajů a třetiny senátu ve výši skoro 38 procent, to je první překvapení pátečních a sobotních voleb. Čekalo se, že koronavirus odradí zejména starší ročníky, že důchodci, deklarovaní jako hlavní voličská skupina ANO, z obav zůstanou doma. Zkrátka, nestalo se tak, ani se nepotvrdily predikce, že druhořadé volby nevzbudí dostatečný zájem.

Radost pociťují vítězové. Především mohou slavit piráti, kteří se prosadili jako hlavní opoziční strana. Vítězné ANO sice nadále má celkově vzato skoro dvakrát víc hlasů než oni, nicméně piráti mají o třetinu víc než ODS. Ta se až dosud za hlavní opoziční stranu deklarovala. Jistě se bude takto prezentovat nadále, ale je otázka, do jaké míry do bude přesvědčivé. Mikrofon demobloku tradičně třímal Petr Fiala, kdežto Ivan Bartoš stál vždycky pěkně na kraji a mračil se. Kdo bude teď stát uprostřed a mluvit, až se bude obyvatelstvu vysvětlovat, že je Babiš oligarcha ve střetu zájmu a s policejním vyšetřováním na krku? Počkáme si na nejbližší vystoupení a uvidíme.

Při pohledu na celkové výsledky nás překvapí absence sociálních demokratů a komunistů. Celkově překročilo jen šest stran pětiprocentní hranici, kromě už zmíněných je to ještě Okamurova SPD, starostové a lidovci. Ano, je zde háček: fakticky nejsou žádné celkové výsledky, platí výsledky v krajích. Sociální demokraté prošli v Plzni, v Jihočeském kraji, v Hradci v koalici se zelenými, na Vysočině dostali skoro 12 procent, na jižní Moravě 5,7 procent. ve Zlíně 8,5 a v Moravskoslezském kraji téměř 7 procent, nicméně pro Jana Hamáčka je to malá náplast na ohromnou ránu. Hůř ovšem dopadli komunisté, kteří se uplatnili jen ve čtyřech krajích.

Andrej Babiš utrpěl vítězství v deseti krajích, nicméně podstatné bude, kde se mu podaří postavit hejtmany. V povolebním projevu zanaříkal na téma nenávisti a antibabišismu a postěžoval si na masáž médií. Jeho starosti jsou oprávněné, protože jiné to nebude ani za rok, až se budou konat parlamentní volby. Znepokojovat ho musí hlavně vzestup pirátů. Hnutí ANO úspěšně vyluxovalo voliče sociálním demokratům prostě tím, že jim převzalo agendu a volič pak volil kováře a ne kováříčka: Babiš jim ty prachy dá taky a je na něho víc vidět, to je ta logika. Naopak piráti našli rétoriku, kterou zjevně dokážou určitý typ voličů zaujmout. Určitě to nejsou jenom mladí lidé, fascinovaní Bartošovým afro účesem plným roztočů (v dredech musí být roztoči). Ten typ voliče se ztotožní s „tak nějak moderní stranou“ – něco takového jim třebas zrovna ODS nenabídne, ta jim nabídne splnit to, co neplnila, když byla po dlouhá volební období u moci.

Dodejme ještě, že volby pokračují – samozřejmě pokračují senátní volby, rozhodne se až o příštím víkendu. Pokud jde o kraje., důležité je, jak dopadnou povolební vyjednávání, pak teprve uvidíme politickou mapu republiky, která může napovědět, jakým směrem půjde stát v příštích létech.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.