29.1.2023 | Svátek má Zdislava


Kouzlo nevědomého aneb Oživení v sále

17.12.2022

Kalamitně laděný pátek rozjasnilo video, které se explozivně šířilo českým internetem: v režii TV Prima navštívil prezidentský kandidát Andrej Babiš školu a děti ho tam zkoušely ze znalostí z různých oblastí. Předešlo něco jako disclaimer: takovou odvahu bych neměl, jít do školy, aby se mě tam ti padoušíci a padoušice ptaly na nesmysly, která jsem zapomněl před šedesáti lety. Setkání trvalo tři hodiny a to co po internetu koluje je kratičký sestřih, spíš tedy výstřih. Ale přece jenom, od člověka aspirujícího na vedení státu by se dala čekat aspoň tak minimální znalost, jako že Slunce a Měsíc nejsou planety a co že napsal Jaroslav Hašek. Tady je přehled hlavních Babišových (ne)znalostí.

Mě ale zaujala hlavně jedna z nich. Dostal otázku kolik má kráva žaludků a k čemu jí zažívací soustava slouží. Babiš nevěděl a improvizoval, že kráva v žaludku produkuje mléko.

Nuže, naše poslední hlava státu s intenzivním zájmem o astronomii byl Rudolf II. a je zjevné, že Babiš, pokud bude zvolen, nepůjde v jeho šlépějích. Ale otázka týkající se krávy není kravina, nýbrž politikum. Jak známo, složité a neefektivní zažívání přežvýkavců produkuje skleníkový plyn metan, tudíž je zde velký politický tlak na redukci jejich chovů. Nedávno média psala o společenském neklidu v Holandsku, které plánuje třicetiprocentní omezení chovu skotu. Že tohle neví expremiér a doufejme že nikoli příští prezident, ale rozhodně majitel největšího agrokomplexu v zemi, to je skutečně pozoruhodné. Prý má fotografickou paměť. Co v ní přechovává, když neví něco, co se ho může bezprostředně týkat, i kdyby s politiky odešel?

A ještě něco. Chtít dělat prezidenta v Česku a neznat Švejka, to je mission impossible...

Aston Ondřej Neff