Neviditelný pes

Konec willkommen

14.9.2015

Nadšení dlouho nevydrželo a zvolání paní Merkelové „přijmeme vás všechny“ vstoupí do dějin politických omylů hodně začerstva. Německo zavedlo kontroly na rakouské hranici a je nabíledni, že budou i na naší a polské hranici. Oznámil do německý ministr vnitra De Maiziere a hned dodal, že je třeba shodnout se na opatřeních navržených Evropskou komisí.

Německo to udělat muselo, když už tak neuváženě zavedlo politiku nesplnitelných příslibů završenou vítací výzvou Merkelové. Řešení to přirozeně není žádné. Pořádek se musí zavést na vnější hranici Unie. Nelze donekonečna držet stav, že se dovnitř dostane každý, kdo zahodí pas a usedne do vlaku nebo do gumového člunu.

Situace je vážná s groteskními prvky, k nim patří nápad, že by jako uprchlická ubytovna mohl sloužit palác evropského parlamentu ve Štrasburku – s odůvodněním, že se v něm nic neděje a že v kancelářích jsou koupelny. Doufejme, že se na to nezapomene, až krize opadne, a doufejme, že opadne, jakkoli to teď na to nevypadá. Evropský parlament ve Štrasburku je obludná anomálie, výsměch zdravému rozumu.

Premiér Sobotka v televizi opět v neděli potvrdil nevůli naší vlády přijmout kvóty. Na nich by nebylo nic špatného a byly by v souladu se zásadou solidarity, kdyby ale vůdčí síly Unie jasně a rázně zabezpečily vnější hranici. Například nasazením vojenských jednotek členských států. Pak bude potřeba se postarat o běžence, kteří na unijním území jsou. Nikdo je nevypudí, ani ty kosovské Albánce, kterých je podle statistik 33 tisíc, převážně ve Francii a Německu. O ty bude třeba se nějak postarat, jakkoli dnes nikdo zřejmě nemá představu, jak na to. Ale zatím byly úspěšně absorbovány předchozí utečenecké vlny, proč by neměla dopadnout stejně i tato.

Nesmí se ale z ní stát trvalý jev. Což v neděli stvrdila i německá vláda, když původní Merkelové willkomenn nahradila policejními jednotkami na svých hranicích.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek