13.4.2021 | Svátek má Aleš


Konec dřív, než nastal začátek

27.8.2020

Generál Petr Pavel zjevně pomýšlí na to, že se pustí do volebního klání o prezidentský úřad. Naši prezidenti od roku 1918 většinově měli za sebou kriminál (Antonín Novotný a Antonín Zápotocký německý koncentrák, Václav Havel komunistický kriminál, Emil Hácha v kriminále zemřel), nebo emigraci (T.G.Masaryk, Edward Beneš, Klement Gottwald, Ludvík Svoboda). 

Tato tradice s Václavem Havlem skončila. Václav Klaus byl za minulého režimu úspěšný odborník, totéž platí o Miloši Zemanovi, ten se dokonce mihnul v komunistické straně, nicméně jemu lze věřit, že tam vstoupil v obrodné náladě z idealismu. Petr Pavel ale má úplně jiný kádrový profil. Narodil se v rodině vojenského zpravodajce a armádě byl přislíben od dětství. Po studiích se mu otevřela kariéra ve vojenské rozvědce ČSLA a po převratu přeplul na druhou stranu a plul tak úspěšně, že se stal od roku 2015 druhým nejvyšším činovníkem NATO. Jakpak by asi reagoval mladičký frekventant Vojenského gymnázia Jana Žižky, kdyby mu cikánka věštila z koule, že bude jednou druhý nejvyšší šéf v NATO.

Kolem něho se teď rozvlnila hladina českého rybníka, protože se na Twitteru rozepsal o osmašedesátém roce. To udělal chybku, zjevně si nevšiml, že výročí Srpna 1968 zprivatizovala firma Milion chvilek pro demokracii a snaží se o monopol. Ta debata kolem jeho utwítnutí by ho měla varovat, aby se držel svého vojenského řemesla a na Hrad se necpal. Schwarzenberga stálo nejvyšší křeslo jedno uřeknutí, že by Beneš patři na mezinárodní soud pro lidská práva v Haagu, a Drahoš aby litoval svého podpisu pod provolání velikánů české vědy, že imigrace je skvělá a jen houšť a větší kapky (disclaimer, doba je tak blbá, že je toho třeba: toto je nadsázka a ironie). 

Češi by možná Pavlovi minulost v komunistické armádě odpustili. Členství v partaji taky. Ale že udělal kariéru v NATO, to se odpustit nedá!

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.