27.9.2021 | Svátek má Jonáš


Komu zvoní Kantar

15.3.2021

Čtyřiatřicet procent v preferencích pro Piráty a STAN a jenom dvaadvacet pro ANO, to jsou výsledky posledního zkoumání agentury Kantar. Dohromady s trojkoalicí Spolu by to ve výsledku dalo na předběžné kalkulačce pohodlnou většinu 115 křesel. SPD je zde na 11 a KSČM na pěti a půl, sociální demokraté nadále v propadu. Samozřejmě, rozhodnou volby, nicméně tyhle výzkumy mají vliv na výsledky. Ať je to jak chce, vzestup koalice Pirátů a STAN je očividný dlouhodobě a potvrzují ho všechny dosavadní výzkumy. Přičemž netřeba dodávat, že lví podíl mají zjevně Piráti a STAN se tentokrát přilepili na hřbet zdatnějšího koně. Výsledek bude mít jistě důsledky – je to pokyn pro voliče, kteří „nevědí koho volit“ a neradi by byli, aby jim hlas propadl. A co víc, rádi podpoří favorita. Vidina Ivana Bartoše v roli premiéra je tudíž zase o něco reálnější. Nemá smysl spekulovat o jeho roli. Země by si měla přát, aby byl lepším politikem než Andrej Babiš. Což zase nebude tak obtížné: zatím neměl kabinet za třicet let ve svém čele člověka, který by byl tak autoritativní a tak neschopný komunikace jako je Babiš.

Ta většina 115 hlasů je opravdu jen optická a je na předpokladu, že se průzkumy realizují ve volbách. Ony ty výzkumné agentury jsou leckdy agentury na vytváření veřejného mínění, vzpomeňme na nepochopitelný vzestup preferencí v roce 2006, které podpořily voliče a ti pak skutečně dostali Zelené do vlády. Tam shořeli a nadále se potácejí tam, kam je český realisticky smýšlející volič poslal, tedy do přítmí osvětleného bídnými plus mínus dvěma procenty. Nicméně ta vidina silné parlamentní většiny bez ANO je příjemná a stojí za to se jí aspoň ve snu zabývat. Naskýtá totiž možnost, jak zatrhnout Sputnikovi Zemanovi jeho manipulace s ústavou. Ty jsou možné jenom tím, že je Babiš odkázaný na Sputnikovu libovůli, když Sputnik luskne prsty, Babiš končí.

Ale tohle všechno je ve strašně vzdálené budoucnosti… za půl a něco roku… Do té doby se může stát všechno možné. Nálada veřejnosti se může rychle obrátit, projekt sto tisíc očkování denně se nezdá nereálný tím spíš, že se šíří hysterie namířená proti vakcíně od AstraZeneca, takže pokud jí taky nepodlehneme, vakcíny bude dost. S opadáním strachu před coronou obnoví Evropská unie svoje zelené a migrační projekty a ty mohou teď se vzmáhající Piráty pěkně poškádlit.

Jisté je jenom jedno: nudit se nebudeme.

Aston Ondřej Neff


Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.