27.9.2021 | Svátek má Jonáš


Kolumbem to neskončí

23.3.2021

Andrej Babiš odbyl pondělí zveřejněnou zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu o tom, jak se nakupovaly ochranné pomůcky, že NKÚ objevil Ameriku. O selhání příprav se psalo už před rokem a že si lidi šili roušky, protože je stát v zásobě neměl, to jsou obecně známá fakta a v tomto smyslu zpráva nepřinesla nic nového.

Ale přece.

Pandemický plán má být revidován a aktualizován každé dva roky, což se nestalo. Tady by bylo dobré zjistit, kolik lidí je pověřeno prací na revidování a aktualizaci pandemického plánu. Určitě to někdo má v referátu. Na stránkách ministerstva zdravotnictví má pandemický plán svoji kolonku. Poslední aktualizace je z června 2012. Takže odbýt kritiku NKÚ slovy, že objevil Ameriku, je ve světle této skutečnosti poněkud nešťastné. Jistě jste zvědavi, jaká opatření připravoval tento pandemický plán z roku 2012, zde je ukázka: Rychlý kontejnment je velkou výzvou plánování, organizace a koordinace. Důraz je kladen na systematické provádění programu surveillance, na němž závisí z velké části úspěch plánovaných opatření. A tak dále.

Zpráva NKÚ se hodně zabývala nákupy ochranných pomůcek. I na to by mohla pasovat poznámka o objevování Ameriky a bylo jasné, že si na chvatném nakupování hodně lidí namazala kapsu. Zpráva vznikala od srpna minulého roku a kontroloři prozkoumali tisíce objednávek a faktur. Takže by bylo možné dohledat zajímavé vazby. Kromě Babiše se ozval i ministr vnitra Hamáček a namítá: kdyby se ministerstvo řídilo striktně formalistickými postupy doporučovanými NKÚ, nebylo by s největší pravděpodobností schopné vyřešit v tak krátkém čase kritický nedostatek OOP na začátku pandemie. Něco na tom jistě je. Ale i v pandemii funguje účetnictví a doklady jsou dohledatelné a není pravda, že je absolutně vše dovoleno. Část materiálů předal NKÚ policii. Zkušenosti z minula nedávají moc nadějí na to, že by covidové zlatokopectví někdo trestně odskákal.

Do dalšího nouzového stavu

Vláda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Je dobře si uvědomit, že je to obdobná situace jako před Vánoci. Z hlediska pohybu osob jsou Velikonoce zhruba totéž jako Vánoce, jedno v modrém, druhé v zeleném. Mistr Fiala z ODS útočí na city a volá, nechte rodinám se setkati, v duchu hesla nakaž bábu. Pokud on a další spasitelé rodinných vztahů prosadí svoji, někdy v půlce dubna doposud klesající křivka nákazy zase vyletí nahoru. Což bude dobrý důvod k povyku, že vláda selhala.

Je to až trapně jednoduché. Jde o silně nakažlivou nemoc. Přenáší se kontakty. Čím míň kontaktů, tím se pomaleji šíří. Takže jediné co funguje jsou omezení pohybu. Heslo chraňme ohrožené, ostatní nechme žít je moc pěkné, ale zatím nikdo nevymyslel, jak ty ohrožené izolovat, tím spíš, že dnes umírají i čtyřicátníci a padesátníci.

Trvá to už rok. Zatím fungují jen omezení, šlendrián a švejkování nám umožňují jakž takž volněji dýchat – a mít naději, že nás vakcíny, promoření a v budoucnu i léky té metly lidstva zbaví. Ano, je to přírodní katastrofa celoplanetárního rozsahu. Tedy neblbněme. Kéž by si tento imperativ vzali k srdci i poslanci, až budou v pátek o prodloužení nouzového stavu přes Velikonoce hlasovat.

Aston Ondřej Neff


Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.