30.1.2023 | Svátek má Robin


Koho v pátek a sobotu volit

11.1.2023

Tak to je fakt otázka v pravý čas na pravém místě. Zkusím nad tím popřemýšlet bez předpojatosti.

Po tom, co jsme deset let prožívali v éře Miloše Zemana, uvažuji o faktoru ostudy. Ať tak či onak, je to především reprezentativní funkce. Nejvíc mě zasáhlo buranství našeho prezidenta při audienci u královny Alžběty, kdy porušil nejen zásady etikety, ale základního společenského chování. To jsem se styděl pod úroveň podlahy. Naštěstí nic podobného nehrozí od nikoho z trojice preferovaných kandidátu Babiše, Nerudové a Pavla. Nemají schopnost urazit a zachovat se hulvátsky i tam, kde by se to nedalo čekat. Myslím, že nikdo z trojice ostudu dělat nebude, možná že Babiš i Pavel mají mírně navrch nad Nerudovou, přece jenom se oba zejména na mezinárodní scéně pohybovali víc než ona – a to je významná platforma pro hlavu státu.

Schopnost politické komunikace: v tomto ohledu se obávám, že je na tom Babiš nejhůř. S lidmi se dovede bavit, že to vypadá srdečně. Jenže není politik v pravém slova smyslu, nedovede na domácí půdě navazovat partnerství. Je solitér, kůl v plotě, a z politiky by už dávno vypadl, kdyby nedokázal tolik lidí přesvědčit, že vstávání ve čtyři ráno a plný telefonní seznam je známka státnických schopností. V tom asi je Nerudová i Pavel na tom líp, oba jsou zvyklí pracovat v týmu a i když byli šéfy, nebyli majiteli, a to je sakra rozdíl. On je zvyklý být majitel a promítá se to i do jeho partaje. Bude teď zajímavé, jak zamete s moravskoslezským hejtmanem za ANO Ivo Vondrákem, který veřejně ohlásil, že bude volit Petra Pavla.

S tím souvisí to poslední: koho má teď který kandidát kolem sebe, kdo za ním stojí a koho bude příští hlava státu kolem sebe mí. Babiše sice soud osvobodil, ale odium politika neschopného uzavřít koalici na vrcholné úrovni na něm zůstalo. Ze začátku měl mnoho kvalitních lidí, jenže postupně mu všichni odpadli a zůstali jen notoričtí přitakálkové. Kým by se Andrej Babiš jako prezident obklopil? Kdo kvalitní s ním bude ochoten spolupracovat, s čí podporou bude moderovat politickou scénu? Z toho všeho mi vychází pořadí Petr Pavel jako první volba, pak Danuše Nerudová, nicméně i když vyhraje Andrej Babiš, katastrofa nenastane. Jisté ale je, že mezi dvěma společenskými bloky v Česku zůstane stejně hluboký, jaký je, nebude-li časem ještě hlubší.

Aston Ondřej Neff