27.5.2020 | Svátek má Valdemar


Klausova trikolora

11.6.2019

Václav Klaus ml. odprezentoval v podnělí 10. června svoji novou politickou formaci. Potvrdily se zprávy, že se bude jmenovat Trikolora. Zajímavý je podtitul Hnutí občanů. Také ANO je hnutí a Klaus st. oddělil ODS od hnutí Občanské fórum. 

Dala se čekat jasně definovaná politická strana v souladu s tezí, že standardní demokracie stojí na systému politických stran, kdežto hnutí je cosi neuchopitelného, o to hůř, že hnutí občanů. Progresivistická liberální demokracie se opírá hlavně o pojem občanské společnosti. No vida, nová formace má v podtitulu hned dva pojmy z jiné zahrádky. Autora jistě něco vedlo k tomu, aby šel touto cestou. Třeba to časem bude čitelnější.

Proklamačně jde o formaci, která chce hájit konzervativní hodnoty, zdravý rozum a pracující lidi. Klaus ml. se vyčlenil z ODS, která si klade za cíl malý efektivní stát, který ctí autonomii občana. Problém je v tom, že už měla příležitost tuto skvělou ideu realizovat, promrhala ji a nyní jen cca 15 procent občanů věří, že je toho schopna. Konzervativní hodnoty, zdravý rozum a pracující lidi, to jsou pojmy ještě mlhavější, než je malý stát. Ale třeba to zabere, programy mají na úspěchu stran menší roli než vnějškový efekt vzbuzující naděje. A ty mohou vyvolat i naprosto tupé a prázdné fráze. Nová formace směřuje k volbám v roce 2021. Všechny komentáře a připomínky jsou jen řeči, v roce 2021 se ukáže, zdali Trikolora coby prodavač naděje uspěje.

ODS se prostřednictvím svých předáků tváří, že se nic neděje. Ale ono se děje. V republice je pořád ještě spousta lidí konzervativně zaměřených, kterým připadá, že je ODS zradila. Mnozí i dnes ODS volí, protože volit chtějí a berou ji jako menší zlo. Ti možná přejdou k Trikoloře. Nová formace blízce sousedí s SPD a mnohým sympatizantům jistě vadí, že se mainstreamu podařilo odpudivě polepit SPD. Ti mohou přecházet k Trikoloře jako ke společensky přijatelnější variantě. Totéž platí pro ANO.

To vše ukáže budoucnost. V dané chvíli se dá jen to podotknout, že i sociální demokracie má svého Klause ml., totiž pan Foldynu. Kdyby ten, vida úspěch, se trhnul, pak by asi měla sociální demokracie velké starosti. Tedy, ještě větší než má dnes.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.