Klausova revoluce a Unie supersvobody
To ale není podstatné. Podstatné je, že nehovořil nějaký pan profesor Václav Klaus, ale prezident republiky, a tudíž klíčový reprezentant českého státu.
Máme i jiné reprezentanty. Je jím i předseda vlády Mirek Topolánek. Ten zatím selhal na plné čáře. Nejdřív dal najevo, že projev neslyšel. Buď lhal, nebo je indolent. Nelze si představit v danou chvíli důležitější činnost, než vyslechnout projev hlavy státu v Evropském parlamentu. Jestliže tedy hlava státu v podstatě odmítne základní koncept uspořádání Evropy, na jakém se shodlo 25 jejích států, je naprosto nutné, aby se k tomu vyjádřil i předseda vlády onoho státu, navíc státu, který momentálně Unii předsedá. Silácká věta "prezident Klaus na parlamentní úrovni má právo říkat své názory a kdo mu toto právo vezme, se bude muset střetnout se mnou a se všemi demokraty v této zemi" je pouhý žvást. Nikdo Klausovi žádné právo nebere. I kdyby, jak se s ním chce Topolánek střetnout? Připlíží se k němu odzadu a vlepí mu facku, jako to udělal Macek Rathovi? Prostě - žvást. Ale budiž, v českém Kocourkově mají premiéři právo reagovat pitomě a Topolánek ho plně využil. Ale měl by udělat druhý pokus. Nejde o to, aby se zachoval "jako chlap", ale aby si počínal jako politik. Takže jak je to, pane Topolánku, co řeknete své politické straně, která je rozštěpena a po Klausově projevu je rozštěpena ještě víc? Řeknete snad, že jste projev nejen neslyšel, ale nečetl? A že o rozkolu ve straně nevíte a pokud víte, nic vám do něho není a nedá se s ním nic dělat a budeme se tvářit, že neexistuje?
Dodejme ještě, že kdyby se strana opravdu rozštěpila, pak by záleželo na tom, jak by se to stalo: zdali prozápadní křídlo zůstane pod firmou ODS a Klaus s "rebely" založí nějakou "Unii supersvobody". To je podstatná otázka. Pak by takhle Unie supersvobody mohla bojovně zaujmout protievropské stanovisko spolu s nacisty a komunisty - vždyť s nimi na stejné platformě "rebelové" jsou už dnes.