Klaus a Lukašenko
Čtěme sdělení Evropské komise o Východním partnerství:
Návrh Komise o novém Východním partnerství představuje podstatnou změnu ve vztazích mezi EU a Arménií, Ázerbájdžánem, Běloruskem[1], Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou.Toto ambiciózní partnerství předpokládá podstatné posílení míry politické angažovanosti, včetně vyhlídky na novou generaci dohod o přidružení, dalekosáhlou integraci do ekonomiky EU, snazší cestování občanů do EU za předpokladu, že jsou splněny bezpečnostní požadavky, posílení úpravy v oblasti energetické bezpečnosti, ze které budou těžit všichni zúčastnění, a zvýšenou finanční podporu.
[1] Míra účasti Běloruska na Východním partnerství bude záležet na celkovém vývoji vztahů mezi EU a touto zemí.
To vše bylo posouzeno a ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg předal Bělorusku pozvánku na summit Východního partnerství, který se uskuteční v Praze 7. května. Partnerství s východoevropskými zeměmi je jednou z hlavních priorit českého předsednictví. Plán českého předsednictví počítá s posílením spolupráce Evropské unie s postsovětskými zeměmi - s Arménií, Ázerbájdžánem, Běloruskem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou. Jak do toho hraje silácké prohlášení, že "pokud Lukašenko", nebude žádný rukotřas?
Je to až legračně, prostoduše prvoplánové: nastavená noha, stolička, bodyček české pozice v Evropě, už tak narušené nesmyslným shozením vlády uprostřed evropské mise - nikoli mise ODS, ale celého českého státu.
Je to šílené, že člověk, který jde takto otevřeně proti zájmům státu, je v jeho čele. Ale taková je realita těchto dnů.