Klanění u vrbiček
Sociální demokraté pozvali zvoleného prezidenta na svůj sjezd a navrhují zahlazení sporů. Je to sebevražedná politika, klanění u vrbiček, které se jim vymstí, pokud v něm budou pokračovat – takže doufejme, že to není kapitulace, ale zdvořilostní gesto. Sobotka by si měl přečíst Kmotra od Maria Puzza. To je něco jako Machiavelliho Vladař, jenže je to blíž soudobé politické praxi.
V Zemanovi má sociální demokracie většího nepřítele, než by kdy mohla mít ve Schwarzenbergovi. Důkaz? Ve volebních síních se ještě nestačilo vyvětrat a k Zemanovi se sbíhají Březinové a Kavanové a další kreatury minulých let, v minulosti zprofanované a z jádra sociální demokracie vyobcované. Směšná je představa, že teď Zeman láskyplně vezme Hurvínka Sobotku pod svoje křídla. Zeman vyhrál špinavými metodami za podpory nejtemnějších sil. Bude chtít přeměnit politickou mapu podle své představy, přesněji podle představy těch sil, které ho vysunuly na špici. Nějaký Sobotka tam jistě nemá žádné místo. Proto se kreatury sbíhají.
Jak dál
Je těžko nepropadnout trudnomyslnosti v konfrontaci s arogancí takové figury, jako je Miroslav Šlouf, který se otevřeně vysmál veřejnosti do obličeje, když přiznal, že Zemanovu kampaň řídil a že sám Zemanovi poradil, aby se od něho distancoval. Nicméně toto není obdoba roku 1948. Zeman není Mussolini, je to státní úředník s definovanými pravomocemi. Do popředí ho vynesl populistický nesmysl zvaný přímá volba prezidenta, v němž využil šovinistických sklonů významné části voličské veřejnosti.
Politický systém, především strany, bude na změnu situace reagovat. Především je třeba jednoznačně trvat na tom, aby se prezident pohyboval v rámci ústavnosti. Havel i Klaus to dělali na doraz, Klaus ještě víc na doraz, protože to je protřelejší politik, než jaký kdy byl Havel. Zemanovo ego ho povede na kraj příčetnosti a to je slabost, které musí využít všichni, kdo tím jsou ohroženi. V důsledku jsme to my všichni, ale reálně na to mohou reagovat ústavní instituce. Věřme, že aspoň jim se nezatemnil mozek.