30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Když á, tak bé až po zet, prosím BIS

26.9.2023

Bezpečnostní informační služba oznámila, že „jeden z dlouhodobých ruských vlivových agentů v České republice rozdal úplatky v hodnotě několika tisíc € za šíření ruské propagandy.‟ Dále pak sdělila, že „byly využity i veřejně známé osobnosti‟. Informaci sdělil ředitel BIS Koudelka na konferenci o dezinformacích v Poslanecké sněmovně. Asi bychom hrubě podcenili generála Koudelku, že takové sdělení hodil do volného prostoru jen tak, v hnutí mysli. Byl za tím jistě úmysl, pravděpodobně konzultovaný na poradách, jako součást strategie.

Konzument sdělení teď sedí nad tou zprávou a přemýšlí, co má znamenat a jaký je její smysl.

Varianta první:
Generál Koudelka chtěl dát najevo, že jím vedený útvar je aktivní, přinesl výsledek a odhalil celou škálu putinovských poskoků. Sklidí za to potlesk a generál si zaslouží o hvězdu navíc.

Tato varianta ale předpokládá, že se nikdo na nic nezeptá a že všichni budou generálovo sdělení přijímat s maximální pozorností a vděkem.

Což je předpoklad v tomto společenství hrubě pošetilý.

Varianta druhá:
Generál Koudelka chtěl vyděsit putinovské poskoky. Dal jim najevo, že se o nich ví a že když poskokování nenechají, že se jim stane… což není jasné, co se stane, protože BIS v tomto směru žádné pravomoci nemá. Nicméně, třeba se spoléhá na fungování mechanismu, vyjádřeného modelovou scénou:

Všechno prasklo, křikli na něho. Dal se tedy na útěk.

Třeba to zafunguje, ale zdá se to jako krajně nepravděpodobné.

Varianta třetí:
Generál Koudelka chtěl dát najevo váhající složce obyvatelstva, že disentní názory jsou řízeny pánem s pytlem eurobankovek a že ti kdo je šíří, jsou podplacení, takže pozor na ně. Třeba to na někoho zafunguje, ale i zde je pravděpodobnost mizivá.

Takže nezbude, než aby generál Koudelka oznámil, kdo je ten pán s pytlem eurobankovek a kteří že to jsou veřejně známí prominenti jím řízení. Když řekl „A‟, ať to dotáhne až do „Zet‟, jinak bude považován za tydýta.

Že by to generál Koudelka udělal, je pravděpodobnost nulová.

Vlna posměchu na adresu generála Koudelky a BIS a jeho odhalení, zde je pravděpodobnost velmi vysoká.

Aston Ondřej Neff