24.4.2024 | Svátek má Jiří


Kdy nastane deziluze

11.3.2022

Čerstvé zkušenosti z pandemie (která pokračuje, mírně stoupá, jen se o ní přestalo tolik mluvit) vedou k závěru, že altruistická horlivost opadne, časem jistě, možná brzy. Trefný postřeh – jsme v té fázi, v jaké jsme byli, když se šily roušky.

Je to postřeh bezesporu správný, je dobře ho doplnit. Nadšení rychle chladlo pod vlivem studených sprch: servilní přijetí předražených nekvalitních roušek z Číny, dobrodružství ministra Prymuly s Babišovým specialistou pro pohyb ve tmě Faltýnkem a pak samozřejmě – a hlavně – zmatené počínání vlády a nezodpovědného tlaku opozice (vzpomeňte na tance kolem nouzového stavu et voilá kvůli Ukrajině ho stejná politická sestava sama vyhlašuje).

Pandemie a válka, to jsou dvě nesrovnatelné kategorie. Nicméně i za současné situace veřejnost od vlády čeká, že se bude snažit zmírnit dopady na obyvatelstvo. Ještě před válkou (jak strašně to zní) žádala opozice plošné snížení zátěže plateb za energie: vláda trvala na adresném a stalo se to, co musel čekat každý jen trochu soudný, že proces zapadne do papírové bažiny. Teď tu máme válku a raketově rostou ceny pohonných hmot. Dohází na lámání chleba: vláda zrušila povinné doplňování paliva biosložkou, mělo by to snížit náklady na litr o dvě koruny. Sníží se o to (nebo vůbec o něco) ceny na pumpách? Politici uzavření ve svém akváriu možná netuší, jak výbušná otázka to je.

Že by benzín v důsledku toho zlevnil věří jen opravdu naivní člověk, bude to stejné, jako když se zrušilo EET a hospodští nezlevnili (přitom využili zavedení EET k brutálnímu zdražení a na EET se vymlouvali). Vyhozením biopaliva si bude kapsu mastit někdo jiný, než když si na biopalivu kapsu mastil Babiš. Že se to obrátí proti vládě a že se to projeví na celkové náladě i vůči válce a uprchlíkům, to je realita.

Aston Ondřej Neff