20.1.2022 | Svátek má Ilona


Kdy bude třeba síly

29.11.2021

Je snadné si prostoduše utahovat z průběhu nominačního ceremoniálu v Lánech, méně snadné je vymyslet, jak by se to dalo udělat lépe a méně komicky. Podstata zůstává, navzdory onemocnění, které by mu dalo prostor na výmluvu, prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Fialu premiérem a přislíbil, že do 13. prosince absolvuje kolečko pohovorů s navrhovanými ministry. Stokrát omletý útok na neúspěšné politiky a proradné novináře si mohl prezident při této příležitosti odpustit, jiný ale už nebude.

Na Petru Fialovi je obdivuhodný jeho klid. Není žádný rozumný důvod, proč on sám neměl být už jmenován, a následně, proč neměla být ustavena vláda v situaci, která má charakter možná ne války, ale rozhodně živelní pohromy. K netrpělivosti a hněvu by měl sto a jeden důvod. Je ale moc dobře, že nepředvádí žádné svaly. Sílu bude potřebovat, když mu prezident řekne „ne“ a pokusí se mu vpálit do čela cejch slabocha – což by se stalo, kdyby mu ustoupil – bez ohledu na to, zda je Lipavský vhodný nebo nevhodný nominant. Pro tento zápas má tedy více než dva týdny odklad. Současně ale pokračuje covidová krize. Zřetelně se tu rýsují dvě témata, na něž by měla odstupující i nastupující formace najít shodu. Je to vynucování přijatých opatření a povinná vakcinace pro část obyvatelstva – nebo dokonce úplná očkovací povinnost.

Jedno i druhé vyvolá nevoli, a bylo by tedy velmi snadné té nevole politicky využít. Tady by se měli oba předáci, Andrej Babiš i Petr Fiala, zavázat k zakopání válečné sekyry. Pokud se Babišův kabinet k takovým opatřením odhodlá, bylo by krajně nevhodné mu podtrhnout koberec pod nohama. Bohužel, toto se už stalo, když Fialova sestava neguje rozhodnutí Babišova kabinetu neuznávat testy jako covidpas: zvýšilo to zájem o očkování a mělo by se teď usilovně pracovat na otevření dalších vakcinačních kapacit. Jestli je něco na základě postupně získávaných zkušeností zřejmé, pak to, že ochrana postupně ztrácí účinek, už teď je třeba posilující dávky a nikdo neví, před jaké výzvy nás postaví zmutovaný virus. Fialův slib obnovit testy jako covidpas je hod vidlemi do něčeho, co funguje ve prospěch věci. Volby jsou za námi, je zbytečné na sebe dělat dlouhé nosy a vyplazovat jazyky. Covid si najde každého, jak vidno – neminul ani prezidenta, ani ministra zdravotnictví.

Na okraj opatření

Všiml jsem si na Twitteru: Ptá se twitruše, jaký smysl má zákaz vánočních trhů, když ona má povoleno jít do fitka mezi dvacet zpocených dýchajících fitkyň?

Na to odpovídám: Jaký smysl má jít uprostřed nejhorší covidové vlny do fitka mezi dvacet zpocených dýchajících fitkyň?

Zde Kotas, mám dotaz

Taky vám debata o tom, kdo nakazil prezidenta, připomíná scény z Hoří, má panenko, kdo ukrad flašku z tomboly?

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.