Neviditelný pes

Kdopak by se pirátů bál

1.10.2021

Pořekadlo o loňském sněhu nabývá v aplikaci na politiku na dynamice. Tady odplývají sněhy z doby před měsícem, před týdnem. Hodně by o tom mohli vyprávět Piráti, považovaní na začátku předvolební kampaně div ne za favority voleb a Ivan Bartoš se už rozjel do Evropy prezentovat se jako příští premiér. Nyní je rád, když získá publikum při veřejné hře na harmoniku a koalici K2 reprezentuje Vít Rakušan za STAN. 

A když už to vypadá, že se bouře nevole uklidnila, přijde ze strany Pirátů potlesk pro výsledek berlínského referenda stran vyvlastňování bytů.

Což o to, mohla by to být starost Pirátů. Specifikum letošních parlamentních voleb spočívá v jejich charakteru jakéhosi referenda. Obě koalice demobloku, K2 a K3, tvoří ideový celek. Buď vyhraje demoblok, anebo Babiš se souputníky, přičemž se nedá určit, zda to bude jen Okamurova SPD, anebo se připojí Trikolora, eventuálně Přísaha. Samozřejmě, že to po volbách, až se ulovený medvěd bude porcovat, může vypadnout úplně jinak (a dalo by se na to vsadit, vždycky všechno dopadá jinak, než si představujeme). Nicméně volič se bude za týden rozhodovat podle aktuální představy, ta je důležitá. A ta odpovídá, jak řečeno, na bariéru mezi demoblokem K2+K3 a těmi ostatními.

Analytici nás ujišťují, že voličské sympatie se přelévají především uvnitř oněch dvou táborů, tedy Babiš+spol a opoblok. Když tedy Piráti ztrácejí, profituje z toho Spolu. Nicméně hodně voličů pořád váhá, zdali podpořit Spolu, protože Spolu deklaruje odhodlání jít do vládní koalice s K2, tedy i s Piráty.

Obavy jsou bezesporu na místě. Nicméně právě tak na místě je chladná úvaha. Některé jejich nápady jsou skutečně šílené. Nicméně šance na realizaci je mizivá. Aktuálně mají v poslanecké sněmovně dvaadvacet poslanců. Přitom se nepodařilo protlačit ani homosexuální manželství, to je v programu progresivismu část absolutně minimálního programu. Že někdo nechce volit Pirstan kvůli Pirátům, se dá snadno pochopit. Ale tahat do toho Spolu není racionální. Naopak, podpora Spolu sníží pravděpodobnost, že se nápady pana Profanta a podobných zjevů uskuteční.

K volební praxi

Budu zde připomínat, že kroužkovat se mohou jen čtyři kandidáti na dané listině. Zároveň ale je třeba být připraven na to, že na kandidátkách není uvedena stranická příslušnost. Prostě na kandidátce STAN jsou nasypaná jména kandidátů bez uvedení partajní příslušnosti. Kdo tedy chce kroužkovat, měl by si včas zjistit, kdo je kdo a kdo kam patří. Dá se to zjistit například zde. Bohužel, letošní volby jsou náročné na přípravu, s tím je třeba se smířit. Čtenáři mě upozornili, že na hlasovacích lístcích příslušnost uvedena je. Je dobře to promyslet dopředu, doma, za plentou v hlasovací místnosti na to nebude ten správný klid.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek