30.1.2023 | Svátek má Robin


Kdo za to může

12.10.2020

Korona se znovu rozjela a je horší, než byla na jaře. Tehdy jsem osobně neznal nikoho nakaženého, dnes bych jich hravě napočítal patnáct dvacet, dva z širšího okruhu rodiny. Kdo za to může, to je otázka, která asi napadne každého.

Máme vládu, tedy nejvyšší orgán výkonné moci. Ta má svého předsedu a tím je Andrej Babiš, šéf hnutí ANO. Jeho roli bychom mohli široce rozebírat, nicméně stačí se soustředit na poradu s epidemiology a dalšími odborníky 19. srpna. Moc se o ní nemluvilo a nepsalo, nicméně pozornému člověku neunikly ozvěny té schůzky. Babiš tenkrát vulgárně křičel na odborníky, kteří chtěli za vést znovu roušky od 1. září. Nikdo ze zúčastněných to na Babiše na plné pecky nenapráskal, nicméně je to informace věrohodná. 

Připomeňme novější událost, aféru s registrací při vstupu do restaurace. Už nový ministr zdravotnictví Roman Prymula v parlamentu uvažoval o registraci hostů v restauraci, načež Babiš ho cizím slovem dezavuoval, česky podrazil prohlášením, že je to nesmysl. Přitom to takový nesmysl není, už Prymula poukazoval na příklady z Německa a Anglie. Švýcaři zavádějí webovou registraci, když někdo přijde k někomu do bytu. Když taková opatření Babiš odmítá a řve na epidemiology, měl by vzít na sebe odpovědnost – a v krajním případě při pohledu na strmě stoupající křivku nákazy odstoupit a uvolnit místo někomu, kdo na odborníky nebude řvát.

Nicméně bylo by nespravedlivé nechat černého Petra odpovědnosti jen v jeho hrsti. On se nechová tak, jak se chová, z nějakých ideálních či ideových důvodů, on jedná a mluví tak, jak si myslí, že to veřejnost dobře přijme. Kdyby veřejnost byla vyděšená z epidemie, řval by na ministra zdravotnictví, jak to, že nenařídil nošení skafandrů. Jenže ve veřejnosti je nálada, jaká je. Z velké míry vznikla samovolně. Nicméně jsou tu konkrétní lidé, kteří silně podpořili to mínění, že celá pandemie je mediální humbuk nebo dokonce spiknutí za účelem namazat si kapsu.

Kdyby odstoupil Babiš, měla by odstoupit Pekarová Adamová a vedení TOP 09 kvůli tomu, že do zásadního odborného orgánu vlády za opozici poslala mluvit a jednat zubaře, který vážnost epidemie bagatelizuje a pomohl spunktovat petici, do které vedle obskurních pseudolékařů nalákal i četné kapacity. Na odpočinek s příslibem neplést se do věci by měl odejít Václav Klaus, ideová opora všech mudrců, kteří v pandemii a v opatřeních proti ní vidí útok na demokracii. Nejeden veřejně vystupující intelektuál a nejeden publicista by se měl zamyslet nad vlastním podílem na vině. Což takový Bohumil Pečinka, který – věren povinnosti týden co týden mydlit schody vládě Andreje Babiše – přišel se skvělou ideou diktatura epidemiologů. Tento výrok nese charakter memu, tedy informační obdobu genu, replikující se jednotky informace. Zdaleka a bohužel není sám. Takových obránců demokracie jsou u nás bataliony. No a protože hlásají to, čemu lidé snadno a rádi uvěří, jejich štvaní proti náhubku demokracie má úspěch.

Takže jedu takhle při sobotě městečkem střední velikosti kolem zahradní restaurace a tam svatba, padesát, možná sto lidí, všichni nametení, objímají se, zpívají a chlastají.

Tak na zdraví, přátelé.

Aston Ondřej Neff