22.10.2021 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

Kdo s kým

Důchodci dostanou tři stovky přidáno, je to nevytrhne, stát to bude koštovat miliardy, ale taky ho to nepotopí při půlbilionovém schodku. Takhle je to u nás zavedeno, jakkoli je přidávání na důchodech pár měsíců před volbami odpudivá hanebnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Matuška 1.8.2021 22:32

Policie na 500 demonstrantů zadržela.

... Podobné protesty jako v Berlíně jsou v poslední době k vidění i v jiných evropských zemích. V sobotu se v Paříži a řadě dalších francouzských měst konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 000 lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. V italských městech minulý víkend demonstrovalo na 80 000 lidí. http://jdem.cz/fgw9m4

I. Semrád 1.8.2021 23:00

Vážné problémy ekonomiky USA a NSR

NEW YORK 31. července (CTKJ — Nejdramatičtější poselství o tom, že hospodářství Spojených státu má vážné problémy, přišlo z Wall Streetu, kde burza 27. července zaznamenala největší pokles akcií v posledních dvou letech. Týž den USA také oznámily rekordní deficit svého zahraničního obchodu, který za červen dosáhl 2.82 miliardy dolarů. Za první čtyři měsíce letošního roku činí 10.6 miliardy, zatímco za stejné období loni bylo jen 2.8 miliardy dolarů.

»Černému dni« na newyorské burze předcházel značný pokles kursu dolaru proti cizím měnám. Podnikatelé se netají obavami z dalšího zpomalení hospodářského růstu, pro něž svědčí pokles prodeje aut i potíže s odbytem výrobků ocelářského, chemického a papírenského průmyslu.

Ruku v ruce s touto tendencí kráčí nebezpečí dalšího zvýšení inflace. Již nvní je jasné, plány na snížení inflace na čtyři procenta jsou odsouzeny k neúspěchu, protože vláda nemá žádný konkrétní protiinflační program.

BONN — Situaci západoněmeckého hospodářství lze i nadále ve značné míře charakterizovat vysokým tempem inflace, rostoucí nezaměstnanosti, stoupajícím počtem bankrotů průmyslových podniků, malých i středních bank a pojištoven. Konstatuje se to ve zprávě, kterou uveřejnil ve Frankfurtu nad Mohanem Ústav marxismu.

Ve zprávě se dále uvádí, že téměř všechna odvětví západoněmeckého hospodářství s výjimkou automobilového průmyslu stagnují. Průměrné využívání výrobní kapacity v hutnickém. strojírenském, chemickém a lodařském odvětví i v jiných oborech průmyslu nepřekračuje 83 procent.

Loni v NSR zbankrotovalo 9361 majitelů podniků a továren. Letos je již takových případů přes 10 000.

Následkem kapitalistické »racionalizace« výroby a pokračujícího uzavírání průmyslových podniků se v příštích měsících nezaměstnanost v západním Německu ještě zvýší. Zatím je to víc než jeden milión. (Z denního tisku)

J. Matuška 1.8.2021 23:33

Ad 23:00 30. 7. 2020

Kvantitativní uvolňování

Kvantitativní uvolňování je monetární politika používaná centrálními bankami ke stimulaci ekonomiky. Používá se, když se standardní monetární ekonomika stává neefektivní. Centrální banka provádí kvantitativní uvolňování nákupem finančních aktiv od komerčních bank a dalších finančních institucí. Wikipedie

Něco na způsob perpetuum mobile? Stejně nakonec všichni zemřeme, že.