23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

Kde jsme

Ekonom Tomáš Sedláček psal – četl jsem v iHned –, že se hrneme do země nikoho, mezi Ukrajinu a Bělorusko. Není sám, kdo vynáší podobné soudy. Na stejné rétorice staví své uvažování kupříkladu Jiří Pehe. Dlužno ale podotknout, že Jiří Pehe nepřekračuje meze soudnosti, kdežto maxima Tomáše Sedláčka vyráží dech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 18.4.2017 11:00

" Jejich moc na radnici přeci jen je o řády menší nad občany

Ano, to podstatné je, že je menší.

A některé věci snáze řídit centrálně, třeba komunikace.

A. Trick 18.4.2017 10:58

A ten důkaz je jaký,

"Důkaz je, že nikde jinde se transformace nezdařila lépe, ani v DDR, s mnohem lepším přístupem k lidským i peněžním zdrojům BRD."

P. Aron 18.4.2017 10:57

Sedláčkův článek

jsem nenašel. Nicméně, kdysi to byl člověk se zajímavými názory. Nyní dle mého názoru někdo, kdo ztrácí soudnost a považuje se za mediální hvězdu.

M. Prokop 18.4.2017 10:57

Re: Mno, pan Sedláček to trochu přehnal,

Stran pravicovosti a dělání kapitálu - jsou dvě cesty: K jedné je třeba svoboda, k druhé, Burešově, státní podpora či monopol.

Dlouhodobě přínosnější je ta první.

F. Doušek 18.4.2017 10:55

Re: Kdo jinému jámu kopá ...

Nicméně, tunelování krajského zdravotnictví ČSSD se tím alespoň načas, než se najdou jiné cesty, zastavilo.

R. Sorge 18.4.2017 10:55

Re: Ještě drobná poznámka:

A podle Vás to byl také státně-monopolní kapitalismus ?

A teď konečně v EU vybudujeme ten správný socialismus ?

Závěrem poznámka - každý vesnický hospodský nebyl součástí státního podniku RaJ, ale byl (nuceně) členem družstva Jednota. A družstva patří mezi socialistické ideály.

M. Prokop 18.4.2017 10:55

Re: Ještě drobná poznámka:

Pak je ovšem otázka, co to vlastně socialismus a komunismus je a kde to lze vidět. Nějaký náznak možná v kibucech.

Já tomu minulému říkal sociálbordelfašismus. Socialismus se to oficiálně nazývalo, bordel to byl zaručeně a provádělo se to fašistickými metodami.

M. Prokop 18.4.2017 10:52

Re: Pan Aston to trochu přehnal

Ekonomická transformace byla jednak nutná, druhak úspěšná. S lidmi, kteří byli k dispozici, se větší úspěšnost pohybuje v rovině fantazie. A nutná transformace těchto rozměrů se neobejde beze ztrát. Rychlý postup je minimalizoval. Důkaz je, že nikde jinde se transformace nezdařila lépe, ani v DDR, s mnohem lepším přístupem k lidským i peněžním zdrojům BRD.

Západní politika je zasažena socialismem, představou, že vše lze řídit a přerozdělovat. Lze, ovšem ne donekonečna a v konkurenci jiných oblastí.

Pokud nejdeme dost rychle, tak s tím něco dělejte. Bez svobody a odvahy to nejde.

J. Kratochvíl 18.4.2017 10:47

Pan Aston to trochu přehnal

se zpochybňováním pana Sedláčka.

Předně nemá pravdu o úspěšné ekonomické transformaci, kterou tady provedl V.Klaus a spol. Byly zde vytunelovány materiální hodnoty, které jdou do bilionů korun. Tlusté knihy se o tom psát nebudou, ale bude třeba na to co nejrychleji zapomenout.

Kritizovat západní politiku bych se neodvažoval. Po zkušenosti z r. 1948, kdy jsme si také mysleli, že jsme chytřejší než na západě a jak to dopadlo.

A na závěr přirovnání, že jdeme ze sklepa kam jsme se po 40 letech totality dostali mi připadá trochu divné. Za 28 let z toho sklepa moc rychle nejdeme vzhůru, ale dost často stojíme nebo zase sestupujeme. Kdybychom tímto způsobem měli vystupovat i nadále, tak nám to bude trvat minimálně dalších 150 let, abychom vystoupali na úroveň Rakouska,jak jsem se někde dočetl.

Toto není nic nad čím bychom měli jásat nebo být hrdí !!!

S. Lazárek 18.4.2017 10:47

Re: Ještě drobná poznámka:

.....a kde mohl legálně po kapitasticku podnikat nepříklad jen člen ÚV KSČ ve svém JZD, které kromě pšenice a ovsa umělo vyrábět i počítače a kdyby měli víc času, mohli by klidně v tom tehdejším ostrém konkurenčním boji začít vyvíjet i věci pro sovětský kosmický program. Tehdy tu nic nebylo nemožné......

A. Trick 18.4.2017 10:45

Kdo jinému jámu kopá ...

Anonisté sice v Jihočeském kraji sestřelili Zimolu, ale posléze se nová koalice ustanovila bez nich.

Takže snaha o otevření penězovodů, které jim Zimola zavřel se minula účinkem.

R. Sorge 18.4.2017 10:39

Re: Ještě drobná poznámka:

Ano, to je demagogie současných levičáků, kteří podporují směřovaní EU k socialismu.

M. Valenta 18.4.2017 10:35

Re: Tak nevím.

Ta vaše první věta za odpověď nestojí.

Jistěže nestačí, ale stalo se Klause.

A ta třetí ve stylu "VŠICI KRADNŮ" za odpověď rovněž nestojí.

Ale chápu je po velikonocích....

D. Stirský 18.4.2017 10:32

Ještě drobná poznámka:

Systém, který zde byl před rokem 1989 (a který zavedli ruští bolševici) nebyl socialismem resp. komunismem. Šlo o státně-monopolní kapitalismus svého druhu, dovedený ad absurdum (když každý vesnický hospodský byl součástí státního podniku RaJ).

P. Hlosta 18.4.2017 10:29

Re: Demokracie, taková, jakou nyní máme

Přeci jen to centrální je tam zásadní. Centrum k udržení své moci diriguje a přerozděluje. Kdyby dirigovala třeba obec a přerozdělovala, pak bych neměl námitek. Jejich moc na radnici přeci jen je o řády menší nad občany. V centrálním dirigismu pak ani obec nemá naději proti tomu systému. Stejně jako občanům i ji se dávají direktiva a přerozdělují se její peníze, jejich občanů.

R. Sorge 18.4.2017 10:25

Re: O ČEM JE ÚVODNÍK ?

Antichartu nemám zeštudovanou. V systému, kde se vyžadoval pouze jeden názor jsme již žili. Antichartou tedy spíše bude Sedláčkův článek.

R. John 18.4.2017 10:25

Dobře již bylo .....

...ty časy, kdy na Strakovce svištěly důtky...to se již nevrátí...od té doby je to vepsí...ani se již člověk nezasměje...

P. Hlosta 18.4.2017 10:24

Re: Mno, pan Sedláček to trochu přehnal,

Pan Sedláček zatím v mezinárodních vztazích neudělal nic. Aspoň o tom veřejnost nemá ani tuchy. Sedláček je titulem ekonom a údajně i radí vládnoucím občas, pokud o to od něj stojí. Zeman o rady od něj nestál, například, a tak není v seznamu oblíbenosti Sedláčka.

Mýty v ekonomice se dají vhodně popsat, zvláště pak neznalým v oboru ekonomie. Daleko víc pak je znatelné, když někdo s mýty bojuje v praxi, na což nestačí ani erudovaní ekonomové, natož Sedláček. Vemte kupříkladu nějakého libovolného miliardáře(nemusí to být zas a znova zrovna Babiš). Takový úspěšně ekonomický jedinec má jistě proti mýtům vystaráno. Hlavně s mýtusem o pravicovosti a její nezbytnosti při dělání kapitálu. Protože on napomáhá mýtu o nepotřebě charakteru v ekonomice.

Pan Sedláček dosud není miliardář. V politice ale rád vystupuje jako autorita nad kapitálovou úspěšností a znalec mýtů. Má rád centrální dirigismus a jako plánovač by za socíku jistě uspěl. Tenkrát to nebyl bordééél, tenkrát to bylo naplánované!

J. Kovaříček 18.4.2017 10:20

Re: Souhlas s Astonem

Pane Kučero, zdravím. Popsat zkušenosti s australským volebním systémem stručně není snadné. Jak jistě víte, používá se zde preferenční systém. Na volebním lístku je několik kandidátů a pokud žádný z nich nedosáhne nad 50 procent, eliminuje se kandidát s nejmenším počtem hlasů a jeho hlasy se rozdělí mezi zbývající kandidáty. Atd. Je to systém dost komplikovaný a proto mnoho voličů neví jak se jejich volba promítne do výsledku. Obzvláště nyní, kdy více jak čtvrtina obyvatel se zde nenarodila. Mnozí voliči přicházejí ze zemí, kde o demokracii neměli ani potuchy! Volby jsou v Austrálii povinné a v tom je ten problém. Někteří demokraticky negramotní voliči si hlavu nelámou a na lístek napíši jednoduše 1.2..3.4.5 a je vymalováno. Říká se tomu "oslí hlasy", takže oslové volí často také osly.

Ono o ten systém až tak nejde, důležitější je občanská vyspělost voličů, jako třeba ve Švýcarsku. A co horší, kandidáty nám vybírají vůdci stran a tak často není pořádně koho volit. Volby jsou také ovlivňovány reklamou a jiným oblbováním voličů. Do politiky jdou dnes zpravidla lidé zvláštního ražení, hádají se nejen s oposicí, ale i mezi sebou. Kudly si do zad vrážejí, a to obě hlavní strany - Labor a Liberal/National koalice. Bývalo to lepší, ale politická kultura tu upadá. Jak tedy vidíte, nejsem z těch našich voleb nadšený. Demokraci (spíše stranovládu) tu ještě zatím máme, ale jak dlouho. I tady už vystrkuje růžky šária.

J. Vobr 18.4.2017 10:18

Re: O ČEM JE ÚVODNÍK ?

Bohužel není tomu tak !!! Úvodník není polemika se Sedláčkem !!!

Spíše je to Anticharta !!!

M. Prokop 18.4.2017 10:13

Re: Tak nevím.

Jak jsem tak některé ty emigranty viděl, tak bych se odstavení příliš nedivil.

A jeden člověk, byť vlivný, na odstavení nestačí.

Omluvy ruských lumpáren jsou zajisté nepěkné, stejně jako omluvy lumpáren eunijních, kterým zde někteří holdují ještě více, než Klaus těm ruským.

M. Prokop 18.4.2017 10:10

Re: Demokracie, taková, jakou nyní máme

Já bych z toho vyhodil to centrální. Dirigismus mi prostě nesedí co takový. Dirigismus a přehnané přerozdělování.

P. Hlosta 18.4.2017 10:10

Re: Hynek Kmoníček for prezident

"Má pravdu přecedo!" ;-))

B. Rameš 18.4.2017 10:07

Mno, pan Sedláček to trochu přehnal,

On je to jinak chytrý chlap, alespoň jeho Mýty v ekonomice se mi líbily. Ale že by někdo (tedy krom extrémních levičáků) chtěl vystupovat z NATO nebo ho chtěl zrušit (jako, ehm, svého času prezident Havel, panem Sedláčkem adorovaný - naštěstí ho to rychle přešlo). Z přítulnosti k Rusku, projevované pány Zemanem i Klasuem (+kolektivy), nadšený nejsem, má historická zkušenost mi říká, že to nikdy k ničemu dobrému nevedlo. Na druhou stranu, ignorovat se Rusko nedá, na to je příliš velkým hráčem a pro Čínu to platí víceméně stejně. Samozřejmě, netřeba při tom lízat pánovi boty. Pokud se Sýrie týká, je to hra typu lose -lose a jest otázkou, jak dlouho si budou pánové Trump a Putin přeměřovat pindíky a kdo z toho vyjde jako vítěz. A kdo ten svinčík pak bude uklízet.

R. Sorge 18.4.2017 10:07

O ČEM JE ÚVODNÍK ?

Sedláček nepochopil, že pluralita názorů je základ demokracie. A o tom je i úvodník.

P. Hlosta 18.4.2017 10:05

Re: Demokracie, taková, jakou nyní máme

Mně vyhovuje víc odražením se od centrálního dirigismu, jako hlavního znaku. Zcela logicky musím uznat, že jistá míra centrálně dirigistická být musí, že naprosto bez ní stát být nemůže. Jen ta míra je v současnosti hodně vysoká, bez ohledu na pravici i levici. Tím by se dalo i říct, že levice vyhrává stabilně, protože pravice se o snížení centrálního dirigismu snaží jen neznatelně, pokud vůbec. Na vině je zaběhnutý totiž klientelismus!

R. John 18.4.2017 10:05

Sputnik volá Lajku....

...opakuji.. sputnik volá Lajku... jde se na přistání v Ivanovské oblasti... cestující je povinen se za letu držet madel... opakuji, držet se madel.. konec relace....

J. Vobr 18.4.2017 10:04

Re: Hynek Kmoníček for prezident

DOPORUČUJI VŠEM K PŘEČTENÍ !!!

P. Hlosta 18.4.2017 10:00

Re: Demokracie, taková, jakou nyní máme

"Žijeme si jak prasata v žitě" - jak kdo ovšem. Není jistě pravda, že za chudobu si může každý sám a pomáhat mu z ní pomocí státu je antiproduktivní. Stát by ale měl sloužit občanům jinak. Daně jsou sice pro existenci státu základní příjem, leč neměly by být nástroj k řízení obyvatelstva k plnění mocenských a kapitálových ambic politiků.

Předně jsme v hospodářském systému nazývaným klientelismus. Ten úzce souvisí s mírou možné korupce a ničí vše ekonomicky správné ve společnosti. Lze-li nazvat v popředí moci koho inteligentním, narcistickým, sebestředným, mstivým a senilním starcem, pak je cosi ve společnosti špatně naštelované, tedy pokud je to vyjmenování vlastností správné a pravdivé. Ovšem nehledá se míra pravdy, zvláště u těch tak hanlivě popsaných, hledá se polopravda a lež vhodná pro dehonestaci opozice.

Svět není spravedlivý, spravedlonost neexistuje, ta se musí vybojovat. A jak známo, vítěz má pravdu vždy. V případě Zemana si užijete bojování za svou pravdu při volbách. Pokud zase zvítězí, spravedlnost bude na jeho straně. Tak se snažte, třeba na spravedlnost pro vás přeci jen dojde, když většina voličů vám ji potvrdí. ;-)

P. Válek 18.4.2017 9:57

Re: Aston se rozhořčil

Díky,shrnul jste to moc pěkně. Mně dnes Aston tím článkem hodně překvapil,z mého pohledu je to obrat skoro o 180 stupňů.