22.9.2021 | Svátek má Darina


Kampáň v největším stylu

8.9.2021

Abychom byli spravedliví, prezident Miloš Zeman vstoupil do voleb už dvakrát, jednak tím, že vyhlásil termín nesmyslně brzy, a hlavně tím, že slíbil Andreji Babišovi pověření sestavit vládu jaksi bianco bez ohledu na výsledek voleb. Nicméně mistrovský kousek je ten poslední, ve kterém se angažuje na Babišově straně proti Pirátům: v dramatickém otevřeném dopisu pirátskému primátorovi Zdeňku Hřibovi: Žádá po něm omluvu, odstoupení a vyhlášení mimořádného stavu kvůli rozvrácené dopravě v hlavním městě.

Důsledkem naprosto amatérského přístupu k plánování a dohledu nad opravami pražských silnic, či dokonce zcela záměrného diletantství směřovaného vůči pražským i mimopražským řidičům, je hlavní město naprosto dopravně paralyzované, což již zdaleka není jen tématem pražským, ale vzhledem k významu metropole i tématem celonárodním, píše ve zmíněném otevřeném dopise (celý text je zde). 

Emočně je to mnohem silnější kafe než medvědování duševně indisponovaného Andreje Babiše jr. po předvolebních mítincích jeho otce. V téhle podpásovce se dosahuje spíše bumerangového efektu, hovoří se i o střelbě do vlastní nohy. Zeman však vypálil přesně mířenou a skvěle dávkovanou bombu. Dopis konstatuje holou skutečnost a jen podporuje to, co asi napadne leckoho: Že výkon primátora Hřiba naznačuje, jak by Piráti řídili republiku, kdyby jim k tomu voliči dali mandát. Pisateli (a dost možná, že je to skutečně Ing. Miloš Zeman, jakkoli je pod ním podepsán i viceprezident Jiří Ovčáček) nelze upřít trefnost a vtip. Zdeněk Hřib opravdu dokázal nemožné, stal se ještě horším primátorem než byla Adriana Krnáčová, a jistě si tímto krajně nesnadným výkonem zaslouží zápis do českého vydání Guinessovy knihy rekordů. 

Opravdu nejde o to, zdali je dopis trefný či nikoli, jde o jasné politické angažmá hlavy státu v předvolebním zápase, jde o prezidentovo zapojení do ostřelování významného konkurenta Andreje Babiše. Tedy, už to není hlavní konkurent, protože Piráti se značně odkopali a pozici ideového lídra opobloku přejímá Spolu. Můžeme tedy brát Zemanův výkon na podporu Babiše jako ránu na solar oponentovi, který už má hodně nakoupeno.

V předvolební kampani, ve které se opoziční síly pečlivě vyhýbají tématům, jako je stoupající drahota a inflace a hrozba nejistoty vyvolané zeleným běsněním, nadhodil Zeman další téma, totiž kompetence. O Babišově kompetenci panují vážné pochybnosti, zvláště pak po covidovém debaklu s třiceti tisíci mrtvými. Vidina o supermanažerovi se dávno rozplynula v chaosu zmateného mikromanagementu. Toto lidé vědí a opozice toho oprávněně využívá. Proto přišel Zeman se svou bombou. Vidíte, říká svým otevřeným dopisem, s Piráty by to bylo všechno ještě mnohem horší.

Význam netřeba přeceňovat, je to zábavná epizoda, text je skvěle napsaný, nicméně výsledky voleb asi moc neovlivní. Všechny výzkumy včetně toho posledního naznačují, že karty jsou rozdány. Vládu půjde sestavit jen s největšími obtížemi a to nás čeká vybředání z covidové krize, předsednictví v EU a zabředávání do krize zelené. V každém případě nás po horkém podzimu čeká politická zima, která se určitě protáhne do jara a spíš až do léta, ne-li ještě déle.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.