Neviditelný pes

Kam po polské cestě

30.1.2021

Zatímco se v Praze před sídlem vlády sešlo pár desítek demonstrantů a jeden obzvlášť nespokojený se nechal sebrat policií za asistence jistěže patnácti fotografů, Poláci to berou zhurta. Jen v oblasti gastra se dvacet tisíc podniků rozhodlo otevřít podniky. To může být spouštěč laviny a kdo ví, třeba se přenese i k nám. 

Příčina je jasná – doslova zoufalá situace lidí, kteří na tom jsou hůř, než kdyby jenom přišli o obživu: podnik se stává břemenem, generuje dluhy a spory a nesplnitelné závazky. Polák je ale zvyklý rebelovat, dělá to po staletí a pošetilý je ten, kdo si v nějaké bruselské kanceláři myslí, že mu to zadupáním a vyhubováním vyžene z hlavy. Tuhle rebelii ale nevyvolal žádný Brusel, ta s Bruselem nemá mnoho společného. Poláci buntují a kdo ví, možná jsme právě svědky zažínání pověstného sudu s prachem.

Snažím se o tom přemýšlet bez předpojatosti.

Otevřou, tak dobře. Budou jim lidi do podniku chodit? Budou mít dost pohody na to, aby šli relaxovat do restaurace? A hlavně, budou na to mít peníze? Někdo chodit bude, ale vystačí ten počet na uživení? A jak na to zareaguje stát? Bude ochoten vyplácet podporu podniku, který nezavřel? Náš ministr Karel Havlíček bojovně prohlašuje, že vzpurní hostinští nedostanou ani halíř. Myslím si, že je to honění trika, že tohle je stát neschopný prosadit svou vůli jinak než úřední šikanou, je to stát, který nemá ani tolik páry, aby odstranil auta zaparkovaná jakoby na protest na Karlově mostě.

Další uvažování: pokud se lavina strhne, bude nutně následovat ohromná vlna covidových případů. S tím je nutno počítat, stalo se to po letním uvolnění, stalo se to po vánočním uvolnění, po únorové revoltě se to stane také. Jistě budou následovat uzavírky hranic: Německo už dalo na černou listinu pět států, Británii, Irsko, Portugalsko, JAR a Brazílii. Ano, Irsko a Portugalsko – Němci už uznali, že národní košile je jim přednější než evropský kabát: takzvaná Evropská myšlenka je oběť koronaviru, která se už nikdy nevzpamatuje. Buntující, covidem zamořené Polsko připíšou Němci na svůj blacklist jistě s chutí.

Zajímavý obrat by to ale vzalo, kdyby se ta lavina přelila i do samotného Německa. Je to úplně vyloučené? Vždyť tamní podnikatelé taky musí být daleko za hranicí zoufalství!

Aston Ondřej Neff


zpět na článek