Neviditelný pes

Kalouskův odchod za roh

20.1.2021

Miroslav Kalousek opustil post poslance a rozloučil se s kolegy, kteří ho odměnili potleskem ve stoje. Jistě mnozí z nich zalitovali, protože se loučili s člověkem chytrým, zábavným, výrazným – kdyby všech 200 poslanců a poslankyň bylo jako Kalousek, nebylo by to ve sněmovně k vydržení.

Kalousek se vzdal poslancování a je na místě se ptát, co ho k tomu vedlo.

Je to čerstvý šedesátník nabitý energií. S jeho elánem by se mělo do politiky vcházet, nikoli odcházet. Znalec české politiky minulé, současné i budoucí Petr Nováček soudí, že se s Kalouskem ještě potkáme. Pochybnost nad upřímností jeho motivu (je před volbami, on nechce kandidovat – a nechce překážet kolegům, kteří se budou nakrucovat a předvádět) vyslovil i Jiří Paroubek.

Ani já nevěřím, že odchází nadobro. Jako čtenář detektivek pátrám po motivu jeho počínání. Ať ale přemýšlím, jak přemýšlím, napadá mě jen jedno vysvětlení:

Celý ten projekt SPOLU je tak vemenózní nesmysl, že tento autenticky chytrý člověk nechce být u toho. Krom jiného je Kalousek praktikující věřící. I v té nejčistší podobě je SPOLU bouda na voliče: nakecá se jim, že jde o demokratický blok, a přitom je to jen finta, jak na sebe nabalit pomocí našeho volebního systému podle d´Honta víc křesel, než by jednotliví členové spolku získali samostatně. Pak se rozejdou a budou se mlátit po hlavách, protože mají úplně rozdílné programy. Protože je Kalousek inteligentní člověk, tak musí vědět, že pro mnoho voličů ODS je celá TOP 09 s Pekarovou v čele absolutně nepřijatelná, společného kromě nenávisti k Babišovi nemají prakticky nic. Tady bude příležitost pro Trikoloru, a tak se může snadno stát, že volby skončí 14,9 pro SPOLU a 4,9 pro Trikolóru. Možná to bude ideální výsledek, protože pak Babiš pukne smíchy a bude pokoj.

Zkrátka to, co se rýsuje v mlhách budoucnosti, je pro chytrého zkušeného člověka tak nahnuté po všech stránkách, že do toho nechce jít. Kalousek tedy odchází, ale určitě ne na dlouho a ne daleko. Však bude zapotřebí šikovného člověka, který tu paseku pomůže po volbách uklidit, až budou Fiala s Pekarovou plakat: Že my toho Mináře a těch Milión chvilek poslouchali!.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek