20.10.2021 | Svátek má Vendelín


Jsme sečteni… někteří

29.3.2021

Sčítání lidu je humorné osvěžení všedního života a letos jsme se mohli těšit násobně, sotva vešlo ve známost, že to půjde on line. 

Platformu dodala firma Oksystem za 22,76 milionů korun, za patnáctiminutový výpadek má platit penále 20 tisíc. Vzhledem k tomu, že v sobotu systém stál dvanáct hodin, dělá to 12 x 80 tisíc, to máme 960 tisíc penále. Že prý se seknul kvůli návalu. No, moc nevěřím, že by se v sobotu v šest ráno lidi moc hrnuli, což byla zhruba ta doba, kdy jsem se o to pokusil já a už to leželo na krovkách. Večer už to šlo.

Co o nás chce stát vědět? V podstatě zúžil zvědavost na to, jak bydlíme, jak topíme a co děláme. Což mi vcelku přijde rozumné a nevidím v tom problém. Trochu jsem zvedl obočí nad dotazem, kde jsem bydlel po narození, nepočítaje porodnici. Prvních sedm měsíců života jsme bydleli v Praze, pak osm let ve Slapech. Napsal jsem tam tedy tu Prahu, co je to platné, tam jsem se nadechl poprvé. K čemu to stát potřebuje vědět, nevím. Moje žena si myslí, že snad kvůli migraci v rámci republiky. Jenže já migroval (rodiče migrovali a mě vzali s sebou) před pětasedmdesáti lety, k čemu ta informace státu je?

Posunuli jsme ručičky

Korona nedovolila obvyklý povyk kolem střídání času. Mě těší, že je v létě dýl sluníčko, a kašlu na to, že se rozednívá o hodinu později, to se tak jako tak snažím ještě spát. No a naopak v zimě jsem rád, že je ráno dřív světlo. Moc nechápu ty nářky, že změna času někoho zdravotně rozhodí. Jsou země, které jich mají víc, v Rusku deset a ještě je to všelijak našišato, ne rovně. Jestli se v těch zemích někdo zblázní, tak asi málokdy kvůli časovým pásmům.

Jedno mi přijde komické. Před dvěma lety Evropská komise zrušila povinné střídání času a že se státy mají dohodnout. Tak nad tímhle jde rozum stát. Ať je ten čas takový nebo takový, ať se zavede natvrdo zimní nebo letní, ale všude stejný! Dovedete si představit Evropu flekatou, jedna barva letní, druhá zimní… A navíc, na adresu vyznavačů přirozeného času. Co je přirozený čas? Slunce v nadhlavníku přesně v poledne? No jo, ale ona ta Unie měří od východu na západ bratru tři tisíce kilometrů což dělá skoro čtyřicet stupňů. Máme jedno časové pásmo na patnáct stupňů, takže by to chtělo minimálně dvě časová pásma… Pustíme se do hledání přirozeného času?

Aston Ondřej Neff


Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.