Neviditelný pes

Jezero Most

14.9.2020

Je to trochu legrační – zahajovat jezero. Jezero Most je už na svém místě hezkých pár let, je to obrovská plocha vody, větší než Máchovo jezero. Nicméně teď se otevřelo veřejnosti, smí se k němu a lze využívat vše, co jezero nabízí. 

Naposledy jsem se tam byl podívat na jaře, v doprovodu s Ing. Stanislavem Štýsem. To je doslova otec rekultivace širokého dalekého okolí. Je jeden z průkopníků pojmu rekultivace nejen u nás, ale v Evropě: Myšlenka, že by se vytěžená země měla vrátit přírodě, nepadla z nebe a sahá hluboko do minulosti. Postupně se z toho stalo doslova vědecké odvětví. Jak to zařídit, abychom získali uhlí a nezůstala za námi poušť? Časem se rekultivace stala součástí těžby samotné. V povrchových dolech se těží – a zemina se strukturovaně přemisťuje a hned, jak je to možné, osazuje tak, aby z toho byl co největší efekt s ohledem na dané podmínky. Kdybych to měl vyjádřit obrazně, tak je takový povrchový důl veliký stroj, který leze, žere uhlí a co nepotřebuje, stěhuje za sebe a za ním vyrůstá les. Nebo se tam vytvoří jezero, jak se stalo u Mostu. Anebo jezero Milada na místě stejnojmenného lomu mezi Ústím a Chabařovicemi.

Je jisté, že éra uhlí končí. Je ovšem otázka, čím nahradíme zdroj síly, která pohání průmysl, vytápí příbytky a svítí nám v bytě i na ulici. Bohužel je kolem této otázky ideologicky podložená hysterie. Kéž by jezero Most poskytlo vodu k ochlazení horkých hlav.

Ale to je utopická představa. Ještě utopičtější, než horkohlavá vize o tom, že průmysl, dopravu a domácnosti nasytí energií větrníky a soláry.

Příležitost pro pokrokové lidi

V Los Angeles přišel chlápek k zaparkovanému policejnímu autu a nasypal to do něj ze zásobníku své pistole, načež utekl. Policistka, matka jednoho dítěte, a její mladý kolega jsou v nemocnici v kritickém stavu. No vida, je teď příležitost založit hnutí Cops Lives Matter, Na životě policajtů záleží. Kdypak asi se sejde první taková demonstrace?

Aston Ondřej Neff


zpět na článek