Pondělí 8. června 2026, svátek má Medard
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Jezero Most

Je to trochu legrační – zahajovat jezero. Jezero Most je už na svém místě hezkých pár let, je to obrovská plocha vody, větší než Máchovo jezero. Nicméně teď se otevřelo veřejnosti, smí se k němu a lze využívat vše, co jezero nabízí. 

Naposledy jsem se tam byl podívat na jaře, v doprovodu s Ing. Stanislavem Štýsem. To je doslova otec rekultivace širokého dalekého okolí. Je jeden z průkopníků pojmu rekultivace nejen u nás, ale v Evropě: Myšlenka, že by se vytěžená země měla vrátit přírodě, nepadla z nebe a sahá hluboko do minulosti. Postupně se z toho stalo doslova vědecké odvětví. Jak to zařídit, abychom získali uhlí a nezůstala za námi poušť? Časem se rekultivace stala součástí těžby samotné. V povrchových dolech se těží – a zemina se strukturovaně přemisťuje a hned, jak je to možné, osazuje tak, aby z toho byl co největší efekt s ohledem na dané podmínky. Kdybych to měl vyjádřit obrazně, tak je takový povrchový důl veliký stroj, který leze, žere uhlí a co nepotřebuje, stěhuje za sebe a za ním vyrůstá les. Nebo se tam vytvoří jezero, jak se stalo u Mostu. Anebo jezero Milada na místě stejnojmenného lomu mezi Ústím a Chabařovicemi.

Je jisté, že éra uhlí končí. Je ovšem otázka, čím nahradíme zdroj síly, která pohání průmysl, vytápí příbytky a svítí nám v bytě i na ulici. Bohužel je kolem této otázky ideologicky podložená hysterie. Kéž by jezero Most poskytlo vodu k ochlazení horkých hlav.

Ale to je utopická představa. Ještě utopičtější, než horkohlavá vize o tom, že průmysl, dopravu a domácnosti nasytí energií větrníky a soláry.

Příležitost pro pokrokové lidi

V Los Angeles přišel chlápek k zaparkovanému policejnímu autu a nasypal to do něj ze zásobníku své pistole, načež utekl. Policistka, matka jednoho dítěte, a její mladý kolega jsou v nemocnici v kritickém stavu. No vida, je teď příležitost založit hnutí Cops Lives Matter, Na životě policajtů záleží. Kdypak asi se sejde první taková demonstrace?

Ivo Fencl
8. 6. 2026

Nevyhrál, ale nedá mi to, abych nedumal, co bych dělal.

Petr Kolman
8. 6. 2026

Kde zůstala ústavní svoboda projevu?

Lubomír Stejskal
8. 6. 2026

Vzpomínáte na teroristické útoky na Sinaji před zhruba dvaceti lety?

Miloslav Grundmann
8. 6. 2026

Česká kultura velmi často vnímá dějiny skrze napětí mezi tragédií a groteskou.

Zdeněk Joukl
8. 6. 2026

Proč lidstvo, národy a státy jdou tak pomalu kupředu?

Josef Mlejnek
8. 6. 2026

Vláda minulý týden schválila návrh ústavního zákona o celostátním referendu. Vzhledem k faktu, že...

Lidovky.cz, ČTK
7. 6. 2026

Írán v neděli večer v několika vlnách odpálil zhruba deset balistických střel na Izrael jako odvetu...

Lidovky.cz, ČTK
7. 6. 2026

Kosovské parlamentní volby vyhrála vládnoucí strana premiéra Albina Kurtiho Sebeurčení...

ČTK, Lidovky.cz
7. 6. 2026

Bývalý mistr světa Adam Ondra skončil na pražském Světovém poháru v lezení na obtížnost pátý. Zlato...

ČTK, Lidovky.cz
7. 6. 2026

Ruský bezpilotní letoun v neděli zasáhl sklad vyhořelého jaderného paliva v blízkosti ukrajinské...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz