30.1.2023 | Svátek má Robin


Ještě větší blbec, než jsme si mysleli

3.1.2023

Kandidát za Okamurovu SPD Jaroslav Bašta v rozhovoru s ruskou agenturou RIA novosti prohlásil, že je Evropská unie nedokonalá kopie Sovětského svazu, její parlament odpovídá Nejvyššímu sovětu a komisaři jsou něco jako sovětské komunistické politbyro. Pitomost tohoto srovnání budí úžas. Vždyť Sovětský svaz se zhroutil, jakmile jeho privilegovaná elita zjistila, že výhody režimem poskytované jim zajišťují horší životní úroveň, než jakou má servírka od stánku na hamburgry. A pokud si pan Bašta myslí, že je EU horší než bývalý Sovětský svaz, proč se tam tedy půlka zeměkoule chce odstěhovat, do EU a taky do prohnilé a naveskrz odepsané Ameriky, tedy do USA?

Je pouze jediný důvod, proč se zabývat výroky pana Bašty s 3,4 procenty preferencí (zajímavé: šéfodborář Středula má jenom 2,6%) je to, že časově spadá do doby, kde debatujeme o metodách, jak oslabit vliv dezinformací na společnost v době, kdy nedaleko našich hranic vypukla válka a naše země je na seznamu nepřátelských zemí ruského agresora.

Co tedy je výrok pana Bašty? Prohlásili jsme ho za pitomost, ale pozor, není to náhodou dezinformace? Ministerstvo vnitra nabízí tuto definici:

Pojem „dezinformace“ znamená šíření záměrně nepravdivých informací, obzvláště pak státními aktéry nebo jejich odnožemi vůči cizímu státu nebo vůči médiím, s cílem ovlivnit rozhodování nebo názory těch, kteří je přijímají.

Definice na pana Baštu sedí bezvýhradně. Nepravdivý výrok je to absolutně. Cíl ovlivnit rozhodování a názory také. Znamená to, že je třeba Jaroslava Baštu umlčet? Toto není akademická otázka v době, kdy tým Michala Klímy po neúspěšném pokusu vymyslet zákon proti dezinformacím vymýšlí přijímání opatření se dvěma směry, jedním represivním (zavíráním webů a jejich demonetizace) jednak korupcí poslušných webů a nasypáním peněz vybraných neziskovek.

Snaha o přijímání opatření je zřejmě úporná – a jiná nemůže být, protože tým Michala Klímy dostal úkol a musí něco vyprodukovat. Snad ale je čas, aby si onen tým položil otázku:

Co udělá větší škodu? Nechat Jaroslava Baštu blbnout, nebo mu zavřít hubu?

Ach jo. Je jasné, co by odpověděli, kdyby chtěli odpovědět, že Baštovi hubu nikdo nezavírá. Ale proč ne, když jeho žvást úřední definici dezinformace odpovídá? Přemýšlejme o těchto věcech, protože až jednou bude přijímání opatření venku, pak bude pozdě.

Aston Ondřej Neff