27.7.2021 | Svátek má Věroslav


Ještě k té Kassandře

13.7.2021

V sobotu reagoval na Neviditelném psu Jaroslav Zamazal na můj úvodník z 5. července Smutný úděl Kassandry. Dalo by se říci, malá slušná polemička. V podstatě to ale polemika není.

Já hájil tezi, že Spolu jako koalice vzniklo jako trik, jak získat díky tehdy platnému volebnímu zákonu více hlasů a tudíž poslaneckých křesel, než jak by odpovídalo výsledku těch tří stran jednotlivě. A že je na tom bídně volič, který chce volit dejme tomu ODS a dostane k tomu Pekarovou jako přívažek. Jaroslav Zamazal oponuje, že koalice také má svoji přitažlivost a kdo chce podporovat ODS v rámci koalice, má k dispozici kroužkování.

V podstatě tedy argumenty jdou různoběžně a kde se kordy nestřetávají, tam nelze mluvit o šermování. Navíc, smysl mých glos na Neviditelném psu je nestranný pohled, a nemám zde tedy právo někoho nabádat, jak má volit a proti komu má volit. O hodnotě jednoho či druhého pohledu nerozhodnou argumenty, nýbrž volby. Volič, který se rozhoduje v rámci hlavního politického proudu, má tři možnosti na výběr a ty jsou natolik vyprofilované, že na nějaké rozpaky a váhání není mnoho prostoru. Volba každé z těch tří možností v podstatě vylučuje ty druhé dvě. Babišovec nebude volit ani Pirstan, ani Spolu. A tak dále. Takže i ten, kdo brblá o volebním podfuku a nechce skákat po koblize a protiví se mu chytání do lasa, nakonec musí, dejme tomu, akceptovat Fialu s přívažkem Pekarové, asi jako když si u pumpy koupíte sendvič a musíte z něho štítivě odpreparovat kyselou okurku, protože ji neradi. Od toho je kroužkování.

Kassandra tedy má – kromě planého hořekování nad podfukem – jediný prostor, sledovat profesionálně vedenou kampaň ANO oproti neslaným nemastným výsledkům obou koalic opobloku.

Není tedy divu, že stále větší pozornost budí aktéři mimo tuto Velkou trojku, určitě SPD, ale také policejní Přísaha, s možností pro komunisty a sociální demokraty. Realistická prognóza výsledku předvídá hodně divoké povolební období řízené Zemanovým kouzelnictvím. To se může táhnout, dokud Zeman bude sedět na Hradě (tedy, v Lánech), a skončí to předčasnými volbami. Do nich, předvídám, žádné Spolu nepůjde. Bude to Bez nich.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.