Neviditelný pes

Ještě k brexitu

25.3.2019

Momentálně se neví, zdali se vláda Theresy May dočká večera, tudíž jakékoli mudrování má ještě menší smysl než kdykoli před tím. Využiju tedy aktuálního bezvětří, abych oponoval polemickému článku Petra Boudy Co je a co není důsledek brexitu z víkendového vydání Psa. Autor zásadně nesouhlasí s mým krajně negativním pohledem na referenda.

Mé námitky vůči referendu jsou tři a každá mi stačí, abych byl absolutně proti. Za prvé referendum redukuje problém na černobílou situaci buď - anebo, přičemž každá takováto redukce je násilná a navíc manipulativní. Za druhé je referendum naprosto nutně vedeno v atmosféře zjitřené, emotivní, přece jen dávám přednost rozumu před emocí ve věci politického rozhodování. Za třetí má referendum charakter definitivního rozhodnutí bez možnosti kompromisu, ústupu, korekce. Všechny tři moje námitky mohu doložit na tragifrašce kolem brexitu.

Teď k té polemice s Petrem Boudou. Jeho článek je velmi dlouhý a jádro sdělení se v něm snadno přehlédne. Pokusím se ho tedy zvýraznit. Autor tvrdí, že aktuální britské nesnáze neplynou z faktu referenda, nýbrž z toho, že Theresa May sabotovala proces brexitu (toto nehorázné tvrzení je obsaženo hned v druhém odstavci). Moc by mě zajímalo, co by si autor představoval, že by May měla udělat, aby to nebyla sabotáž brexitu. Vyjednávala podmínky odchodu, přičemž odmítla (ne za sebe, byla k tomu delegována) sedm Bruselem nabízených variant včetně vazeb a la Norsko. Britská alternativa zůstává neznámá. Nechci Petru Boudovi nic podsouvat, ale pochopil jsem jeho postoj tak, že by se mu líbil tvrdý brexit bez dohody (viz jeho líčení růžové vize Británie mimo EU, mimo jednotný trh, mimo jednotnou migrační politiku, mimo vliv Soudního dvora Evropské unie). Ale tvrdý brexit Theresa May nabídla parlamentu také a ten ho odmítl.

Odpověď na tuto zásadní otázku „co dělat“ článek nenabízí, kromě tvrdého brexitu. Ale jaksi ho parlament nechce! Co tedy?

Greta zlobí

Švédská stávkující školačka Greta Thunberg je nová Johanka z Arku a jdou za ní zástupy odhodlaných mladých mužů a žen z celého světa. A tumáš, čerte, kropáč, stalo se něco takového, jako kdyby si Johanka z Arku zahalila hlavu hidžábem a přestoupila na islám. Greta se příznivě vyslovila pro jadernou energii!

Je z toho poprask a Greta je pod tlakem. Uvidíme, jestli se nechá upálit na ekohranici po vzoru Giordana Bruna, anebo odvolá a obrátí se k biomase. Zatím to vypadá na druhou variantu, málo platné, je jí šestnáct a vidina Nobelovy ceny je lákavá. Nicméně už to, že se odvážila, čeho se odvážila, svědčí o dvou věcech. Jednak že je Greta opravdu inteligentní, jednak že situace začíná být vážná, hra končí a racionální uvažování se vrací na scénu. Ona totiž zdaleka není jediná, kdo poukazuje na to, že zahájit éru bezuhelné energetiky zrušením atomových elektráren je idiotství.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek