15.4.2021 | Svátek má Anastázie


Jen nenaštvat voliče

9.3.2021

Skoro každý den chodím ven, na nezbytné nákupy, třebas zaplatit složenku na poštu nebo alespoň na zdravotní procházku do Folimanky nebo do Kateřinské zahrady, vždy s respirátorem. Pohybuji se zhruba v prostoru Mírové náměstí, náměstí I. P. Pavlova, Tylovo náměstí a na Bělehradské ulici. Samozřejmě potkávám lidi a všímám si, jak je to s nošením respirátorů. Zajímá mě, jak občané Prahy dodržují vládní opatření proti koronaviru, obzvláště po zpřísnění od 1. března 2021, v němž se podle odstavce b) Nošení ochranných prostředků dýchacích cest v rámci Mimořádných a ochranných opatření zakazuje pohyb bez ochrany dýchacích cest „na všech ostatních veřejně přístupných místech v zastavěném území obce“, jak je uvedeno např. na zde.

Výsledek je tristní. Sice jsem si nedělal čárky, ale zhruba třetina lidí, které jsem od pondělí do čtvrtka potkal, na vládní opatření kašlala (v podstatě doslova) a chodila po ulicích bez jakékoli ochrany. Nenosiči se dají rozdělit do tří skupin. Především to jsou vágusové, možná bezdomovci, kterým je všechno jedno, a které bych ještě pochopil. Pak to jsou mladí muži do třiceti s kamennými obličeji, kterým přece nikdo nebude poroučet. A do třetice podnikatelé do čtyřiceti, kteří suverénně vystoupí z velkého SUV a hned začnou na chodníku důležitě telefonovat. Nějaký respirátor? To je přece pod jejich úroveň, ztratili by image úspěchu. Také potkávám chytrolíny, opět mladší muže, kteří mají roušku nebo respirátor připnutý jen za jedno ucho, takže jim vlaje podél obličeje. Zřejmě jsou připraveni, že když potkají policisty nebo městské strážníky, rychle si ochranu řádně připnou. Starší ročníky zase roušku mají pod nosem nebo až pod bradou, aby si ji pohotově popotáhli.

Ani ti, ani oni se však nemusejí bát. Dejme tomu, že státní policie má plné ruce práce s hlídáním okresních hranic, ale za pět dní jsem nepotkal ani jediného městského strážníka!, nezaznamenal jsem ani jediný případ, že by strážník někoho z porušovatelů vládního opatření napomínal, natož pokutoval! Přestože dříve jsem na ulici potkával hlídky alespoň jednou týdně.

A teď otázka. Komu bude přičtena vina, že protikoronavirová opatření nebudou tak účinná, jak se předpokládá? Kdo za to dostane kartáč? Vláda, potažmo premiér Babiš, nebo pražský primátor Hřib, do jehož kompetence městská police spadá a který by měl jednat? Přitom se pan primátor ve čtvrtek večer na ČT 24 prsil, jak je na tom Praha dobře a co všechno proti koronaviru dělá, kolik testovacích center magistrát už zřídil. Ale vynutit si dodržování základního protiepidemiologického opatření nedokáže. Nebo nechce? Oni totiž ti „svobodomyslní“ lidé, co kašlou na nošení respirátorů a roušek, protože jim přece nikdo nemá co poroučet, jsou potencionálními voliči Pirátské strany a nelze je šest měsíců před volbami naštvat. A navíc, pokud se situace nezlepší, dodá pan primátor Hřib svým partajním kolegům v Poslanecké sněmovně munici, aby mohli v rámci předvolebního boje ostřelovat vládu.

Ještě smutnější je, že na dodržování opatření kašlala minulý týden v přímém přenosu i veřejnoprávní ČT. Pokud se dobře pamatuji, bylo to ve středu 3. března, kdy jsem odpoledne sledoval na ČT 24 moderátora Daniela Takáče, jak bez jakékoli ochrany rozmlouvá s nějakým expertem (též bez ochrany) ve „venkovním studiu“ před vchodem do budovy zpravodajství na Kavčích horách. Ano, byli od sebe vzdáleni více než dva metry, ale od 1. března 2021 se vyžaduje „na všech veřejně přístupných místech v zastavěném území obce“ respirátor. Nebo není prostor před budovou zpravodajství ČT „veřejně přístupné místo v zastavěném území“, má snad ČT nějakou výjimku? Mají snad moderátoři výjimku jako valcíři nebo hutníci u vysokých pecí? Abych parafrázoval pana Václava Moravce, generální řediteli Petře Dvořáku a řediteli zpravodajství Zdeňku Šámale, můžete mi to vysvětlit?

Je pravda, že přes víkend se ČT polepšila, její venkovní studio má nové uspořádání a moderátoři již mají respirátory, ale myslím si, že v případě této veřejnoprávní instituce s velkým dopadem na chování veřejnosti neplatí, že pozdě je lepší než nikdy. Je to prostě selhání, obdobné tomu, které loni na podzim stálo Prymulu ministerský post.

Naopak se nijak nezlepšila morálka Pražanů. O víkendu se po ulicích pohybovalo přinejmenším 50 % lidí bez předepsané ochrany dýchacích cest, protože všichni vědí,že je nikdo nebude kontrolovat, natož pokutovat.

Diví se ještě někdo ze čtenářů, že v boji s pandemií jsme nejhorší v Evropě, babiš nebabiš?Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.