29.1.2023 | Svátek má Zdislava


Je ANO standardní politický subjekt?

15.12.2022

Po posledních komunálních volbách se ANO etablovalo v menších i větších městech na radnicích. Zdá se, že se schyluje k obnově oposmlouvy, že totiž ANO podpoří volbu Bohuslava Svobody (ODS) do funkce primátora. Na úrovni celostátní je však koaliční potenciál ANO omezený. Za současné konstelace je ANO v opozic společně i s protisystémovou SPD. Její spojenci z minulosti, ať už sociální demokracie nebo komunisté, zatím živoří pod hranicí volitelnosti.

Mezi koaliční odpudivostí SPD a ANO je ale zásadní rozdíl. SPD má program namířený proti konceptu liberální parlamentní demokracie. ANO žádný takto toxický program nemá, v podstatě převzala roli sociální demokracie spolu s jejími voliči a nabízí paternalistický stát a chce do maximální možné míry vyhovět požadavkům „společnosti nároku‟. Proto má sociální demokracie tak malou šanci na návrat na slunce: takzvanou „pomoc všem‟ nabízí ANO s větší hodnověrností na realizaci, kdežto pro propagátory obecného dobra jsou tu Piráti. Teď, v době války, se například zasazují o pardon pro vlastizrádce a proruského agenta Juliana Assange. Tohle socdemáci hned tak nepřetrumfnou, Piráti jedou dál.

Úplně paradoxně, Andrej Babiš je pro ANO nezbytný pro všelidovou podporu, kdežto jeho vliv na schopnost domluvy je smrtící. Ono to začalo už tím, že vstoupil na scénu s proklamací, že jde zlikvidovat Palermo a dodnes drží při životě slogan o „polistopadovém kartelu‟.

Otázka tedy zní, jak by si vedlo ANO bez Babiše.

Kdyby ho třeba přejelo auto. Anebo se stal prezidentem. Jemu nepřeju to první, nám to druhé, ale stát se může oboje. V obou případech by ANO muselo fungovat dál bez přímého řízení Babišem. Je pravda, co se obecně tvrdí, že by se hnutí rozpadlo na prach, kdyby zakladatel z jakéhokoli důvodů zmizel nebo se stáhl jinam? ODS rozchod s Václavem Klausem přežila a nevede se jí špatně. Opravdu má ANO v nejvyšší vrstvě jenom loutky a Babišovy klony? Je pouze jediné, proč si to myslet, totiž zaujaté zbožné přání. Je pravděpodobné, že by si tyto zdánlivé loutky oddychly a celá struktura by možná dokonce i ožila, až bychom se nestačili divit.

Je ještě jedna možnost, jak odstranit Andreje Babiše, který očividně vadí. Kdyby nepostoupil do druhého kola. Ale to je v rukou Pavla Fischera a Marka Hilšera.

Aston Ondřej Neff