28.5.2022 | Svátek má Vilém


Jasné slovo

2.7.2021

Čísla jdou nahoru a vláda zpřísňuje. Jdou nahoru málo a zpřísňuje taky málo. Aktuální je ale jedna zásadní otázka: kdy bude covid vnímán jako jedna z mnohých nemocí, které poletují v populaci?

Už loni mnozí navrhovali, abychom covid brali jako chřipečku. Tehdy ale zde byla zásadní hrozba přehlcení zdravotního systému. Tváříme se, že k němu u nás nedošlo, ale pravda je taková, že na mnoha exponovaných pracovištích už jen ordinovali morfium a pak následoval plastový pytel. Na mrazicí náklaďáky a mrtvoly na ledě zimního stadionu u nás nedošlo, jinde ano.

Hrozí to i letos, když je polovina obyvatelstva imunní ať už díky očkování, nebo prodělané nemoci? Zjevně nikoli. Rizikové skupiny jsou z velké části očkované. Mladí se očkovat nechtějí nechat, ale jim zas tak moc nehrozí. Čteme, že v Anglii přestali dělat z covidu pohromu, třebaže tam jsou indickou verzí zasaženi v Evropě nejvíc. Půjdeme stejnou cestou? Hrozí totiž reálné nebezpečí, že si vlády udělají z honu na covid sport a počty nakažených se stanou jakýmisi body v pomyslném mistrovství světa. Ocitají se jaksi mimo realitu. Jedno z dnešních zpřísnění spočívá v tom, že ke vstupu do restaurace už nestačí jedno očkování, ale musíte mít dvě. Nevšiml jsem si, že by to někdo kontroloval. Zato jsem si všiml, že se nepodařilo před začátkem prázdnin realizovat takový covidpas, který by kupříkladu usnadnil cestování. Státy mají navymýšlené svoje systémy buzerace, složité nepochopitelné dotazníky. Hrozí tedy, že se turismus nevzpamatuje, chřadne až chcípne. V Česku se chystá do ciziny jen půlka lidí než obvykle., Pokud je to tak všude… unese turistický průmysl takovou ztrátu? Třeba ji nahradí domácí turismus – lidé prostě mají potřebu někde šmejdit a když se jim nechce venku, budou šmejdit doma. Ale úplně stejné to zcela jistě nebude.

Jde tedy znovu do tuhého a to souvisí i s politikou. Budeme se ptát politických stran, jak by si počínaly, pokud by převzaly vládní zodpovědnost? Zatím opozice mydlila schody a při restrikcích řvala ve prospěch uvolnění a když se uvolňovalo, řvala o nezodpovědnosti. Má stratég Fiala vymyšleno, jak by zásadní otázku – je covid normální nebo abnormální nemoc – řešil, kdyby mu byla svěřena jiná role než pilného mydliče schodů?

Byli jsme většinově ochotni k obětem, pokud – většinově – jsme věřili, že oběti mají smysl. Teď má smysl očkování a každým dalším vpichem slábne smysl dalších obětí. Politici by k tomu měli říct jasné slovo.

Aston Ondřej Neff


Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...