Neviditelný pes

Jaký bude rok 2021

4.1.2021

Hlavním celosvětovým tématem samozřejmě zůstane koronavirová epidemie. Vakcíny už jsou na světě a to je zářivé světlo na konci tunelu. Pominul šok z překvapení, ten charakterizoval jaro 2020. Teď už jde o technickou a organizační záležitost. Různé státy se úkolu ujmou různě, premiantem je momentálně Izrael, kdežto u nás to sotva začalo. 

Zajímavé bude srovnání EU se světem, zvláště pak s USA. Jaksi stranou oficiální pozornosti zůstává fakt, že první vakcíny jsou americké, že o jejich vývoj a rychlé nasazení se zasloužila vláda Donalda Trumpa, která riskovala investici státních peněz a vývoj podpořila v době, kdy výsledek byl nejasný. I to je jedna z velkých zásluh odcházejícího amerického prezidenta.

Očkování přináší naději, nikoli rychlé a už vůbec ne bezproblémové řešení. Rychlé nepřinese z mnoha důvodů, a nejsou to jen důvody technického rázu. Takzvaně pokoj nastane, až epidemie pomine opravdu na celém světě. To je dobře si uvědomit: očkování se momentálně týká takzvaného vyspělého světa. Kdy pandemie vymizí úplně a všude, je ve hvězdách, určitě to nebude letos. Se zmizením přijde účtování a pak teprve nastanou ty pravé hospodářské potíže, až ustanou přívaly peněz podpořené gigantickými dluhy. Světoví ekonomové prorokují rychlé zotavení. Těžko soudit, zda to není přání otcem myšlenky, s vedlejším úmyslem podpořit optimismus: nálada hraje v ekonomice obrovskou roli.

Postupně, jak bude epidemie ustupovat, začnou i politické problémy a už teď zřetelné štěpení společnosti se bude prohlubovat. S nějakou všeobjímající solidaritou uvnitř společenství a na mezinárodní úrovni nelze počítat, to je prognóza, o jejíž naplnění se nebojím.

Český rok 21

Ten bude především volební. Můžeme jen kroutit hlavou nad pošetilými úvahami o prohrách Miloše Zemana. Pokud ho zdraví úplně nezradí, bude to jeho hvězdný rok. Už od vánočního projevu se naplno postavil na stranu Andreje Babiše. Brzké vyhlášení termínu voleb je první potměšilá podpásová rána protibabišovskému spolku. Další můžeme očekávat, ovšem pravé rodeo nastane po volbách. 

Pokud se Babišovi úplně nezhroutí očkovací operace a v očích veřejnosti nebude odhalen jako Náčelník Velká Huba pro praxi nepoužitelný (což se může stát), pravděpodobně ve volbách vyhraje. Do sněmovny se patrně dostane i SPD Tomia Okamury. Miloš Zeman třeba zkroutí ústavu do vrtule, jen aby udržel Babiše u moci. Je možné, že bloky vedené Piráty a ODS dosáhnou parlamentní většiny, ale taková drobnost nemůže Miloše Zemana rozházet. 

Ale i kdyby nakrásně to dopadlo porážkou Babiše, demoblok je znepokojivým způsobem pestrý. Je to až úsměvné, že trojblok Spolu vynechal ze svého programového prohlášení drobnost jménem vstup do eurozóny. Co se ale stane, až Turecko znovu zahájí útok proti Evropě vysláním dalších batalionů běženců a EU vyhlásí stav nouze? A to je scénář, který přichází v úvahu jako první na ráně. Tento pytel blech bude řešit hospodářské potíže, které se nevyhnutelně prohloubí. Až krize přeskočí ze zdánlivě okrajového odvětví gastro a turismu na další odvětví národního hospodářství.

Jak uzavřít úvahu o roce 2021? Zkušenost ukazuje, že to málokdy dopadne tak dobře, jak jsme doufali, ale ani tak špatně, jak jsme se báli.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek