29.3.2020 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

Jako čert z elektriky

Padák pro ministra dopravy Vladimíra Kremlíka a oprátka se houpe i na jeho prvním náměstkem Tomášem Čočkem a šéfem SFDI Zbyňkem Hořelicou. Čtyři sta mega za softwarový produkt, za jaký Slováci vytlačili 75 milionů, to už bylo fakt moc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času vzestupně, seřadit podle času sestupně
počet příspěvků: 524, poslední: 22.1. 2020 6:22, přehled diskusí

J. Jurax 21.1.2020 0:47

"že podle tohoto projektu by každý občan dostával každoročně výpis, kolik zaplatil a jaké nároky na penzi mu vznikají. Kolik úředníků by bylo nutno na tuhle hovadinu přijmout?"

No, v době počítačů a e-mailů snad ani jednoho. Stačil by software, co by to z dat, které stát má, spočítal. Akorát by se sociální odvod z firem musel odesílat rozčleněný na poplatníky, což by snad tak složité nebylo.

I když ovšem jako záminka k nabobtnání úřednictva by se to samozřejmě pojmout dalo a software by stát nakoupil za stovky miliónů, aby zbylo vejvaru na potřebné zainteresované.

J. Pospíšil 21.1.2020 4:14

To by mělo smysl, jen aby si člověk uvědomil, že důchod mu stačit nebude. Ale ona stačí obyčejná inflacička, co probíhá nyní a růst platů, jak jde a třeba já jsem šel před sedmi lety do důchodu a měl jsem 4000 pod průměrný plat a nyní mám už více jak 10000 pod dnešní průměrný plat. Jo a v novinách čtu, jak ty důchody rostou.

Jenže to mi někdo říkat, když mi bylo třicet a vlastně i čtyřicet, by stejně nemělo smysl. Důchod byl daleko, děti rostly a stály čím dál víc a tak se člověk snažil, aby s penězi vyšel aktuálně a měl pár korun na poruchy a nenadálé výdaje. A ty byly vždycky nějaké.

M. Krátký 21.1.2020 5:30

taky souhlasím, teď mi "zvedli" důchod na 14.360,-kč/měs a odešla nám pračka a to mám to "štěstí", že ještě můžu chodit do práce, do které chodím od 1.7.1960 z toho posledních 28 let do své práce a nemocenskou si neplatím žádnou - R^R^R^

J. Jurax 21.1.2020 16:19

No, důchody rostou každoročně ze zákona o celé procento inflace a o třetinu procent růstu mezd. Takže jednak reagují se zpožděním a jednak náhradový poměr vůči mzdám se zákonitě zhoršuje. Ale zas semtam politikové přihodí nějaký obolus nad zákon - teď to byla v průměru cca stovka.

R. Langer 21.1.2020 5:39

Je to nesmysl. Za 30 let klidně nemusíte mít důchod vůbec. Nebo za 10. :-P

J. Jurax 21.1.2020 16:27

I to je možné. Ale ne příliš pravděpodobné.

Jenže stávající systém je průběžný a ten výpis by informoval jen o penězích, které jsou okamžitě vyplaceny aktuálním důchodcům. Ale věřím, že ty víc vydělávající by pěkné štval, porovnali-li by sumy s budoucím možným důchodem. Možná by taky víc tlačili na reformu systému...

Nicméně neprohloupí ten, co na stáří bude pamatovat už za aktivního života a nebude se spoléhat jen na státní důchod.

R. John 21.1.2020 0:53

Kdepak... ti ekoteroristé střílejí po buldozerech...kdo by v kulkách pracoval... nebo kopec hodí zlomyslně na dálnici...to aby se úd úřední z toho zbláznil....a to dělá co může a nemůže... přitom by stačilo tak málo... dodržovat do puntíku "své " zákony...

S. Sedlák 21.1.2020 1:24

Lidi, co blázníte.

Těch 400 milionů je na 4 roky a je to za vše, nikoliv jen za eshop. V téhle kampani je cítit nějakou čertovinu a nedivím se Kremlíkovi, že trval na tom, že je to dobře. Jde o roční výběr 5 miliard. Tedy 2% jsou náklady. Schválně by mě zajímalo, kolik nás stojí ostatní výběry. Provozní náklady zdravotních pojišťoven jsou 2x vyšší. Co tak daně? Třeba ta z nemovitostí.

R. Langer 21.1.2020 5:38

Je to nesmyslná cena. I za 4 roky.

D. Müller 21.1.2020 1:32

Projekt se zasíláním výpisu s důchodovým nárokem nemůže být realizován ze dvou důvodů:

a) nárok na důchod existuje až po 35 odpracovaných letech. Takže do té doby by to byla čistě virtuální čísla.

b) lidé si málo uvědomují, že se státem nemají žádnou smlouvu o důchodu. Stačí aby 101 poslanců zvedlo ruku a vše může být jinak.

Bylo by to krásné a jistě motivující, ale žádný stát není schopen garantovat výši důchodu. V průběžném systému by to totiž znamenalo: "Já, stát, se zavazuji, že z dalších generací pro vás vyrazíme tolik a tolik měsíčně." A to se nahlas neříká a ani neposílá poštou :-)

D. Dostál 21.1.2020 3:18

Kubery mně je líto.Už ani tu cestu na Taiwan nestihne.RIPV

J. Pospíšil 21.1.2020 4:05

Ta utajená část toho hloupého registru je největší blbost, kterou si dovedu představit. Kdyby totiž tajné služby chtěli opravdu utajit svá vozidla, tak by si ty známky koupili jejich pracovníci na své krycí nebo skutečné doklady a byli by nedohledatelní. Zaměstnání se uvádět nebude u zakoupené známky. A byl by to zcela obyčejný internetový obchod, přesněji registr, protože bude policii dávat informace o tom, zda auto má zaplacenou známku, ne kdo ji zaplatil. Protože vyhledat auto sloužící kontrarozvědce nebo rozvědce by šlo jedině, kdyby agent byl už tomu, co to chce odhalit, znám. Když je znám, tak sledovat jakékoli auto s tímto člověkem přece není problém. Takže celé je to postavené na hlavu.

M. Mařák 21.1.2020 5:59

Tady to tak začalo fungovat loni. Dostal jsem dopis, kde je odstupňovaná výše důchodu od šedesáti do šedesáti sedmi.

R. Franz 21.1.2020 6:07

Do vedení ministerstev se dostal amatér jako za komančů. Když takovému amaterovi přidělíte menší týmy, pak nevím Astone, zdali bude demokratický stát zpravován efektivněji. Leda bychom přešli na efektivitu jakou měli Němci v říši. Tedy jeden lid, jedna říše, jeden vůdce. To jediné taky vysvětluje tvé přesvědčení, že amaterismus jednoho z Babišových minusterstrů Babiše posílí.

B. Michal 21.1.2020 6:11

400 mega je moc, ale tvrzení, jak to někdo udělá zadarmo je mimo mísu úplně strejně. Zkrátka to není "obyčejný e-shop", jak to nazvali novináři.

Najděte si to v registru smluv - v nákladech na 4 roky provozu je i např. call centrum v jazyce českém, anglickém a německém.

A to detaily neznáme, protože jsou v utajené Příloze č. 1. Miliónové možné rozdíly v ceně jsou v tom, zda servery pořídí MD a bude to v ministerském datacentru, nebo servery pořídí dodavatel a bude platit za umístění TIER 4 datacentru.

Takže to nelze ani porovnávat se slovenskými náklady, když nevíme, co z toho je hruška a co jablko.

Ta cena je skoro jistě přemrštěná, ale může to být hodně dáno i nesmyslným zadáním (viz ta utajená část registru).

Základem lumpárny je to, že nevypsali řádnou soutěž, tedy zadání nebylo zveřejněno. A za to právem letěl Kremlík a Babiš dělá, že o ničem neví.

H. Kotaz 21.1.2020 6:12

Nebylo by špatné, kdyby programátoři takhle hodili vidle státním úředníkům do více věcí a nemuselo by to být zadarmo. Vždy by to bylo lacinější, než za kolik to zatím pořizoval stát.

R. Franz 21.1.2020 6:13

Ekoterorista to je takový vnější vnitřní nepřítel. Budiž. Jak ale Astone vysvětlíš, že průšvih na D8 dokázal tuto aktivistickou skupinu umlčet?

H. Kotaz 21.1.2020 6:18

S ekoteroristy souzní mnozí politici, soudy a hlavně média, proto si tak dovolují.

K tomu společenský zájem je stále pokládán za komunistický přežitek.

A zákon o liniových dopravních stavbách, co nejvíce podobný tomu německému, ani po 30letech není k dispozici.

R. Franz 21.1.2020 6:20

To nevysvětluje, proč po sesuvu na D8 najednou šlo na D8 vše jak po másle. I když ekoteroristi dostali nabyto.

H. Kotaz 21.1.2020 6:26

Nejde jenom o D8, ale o všechny dopravní stavby, vlastně nejen o ně, ale i o vodní stavby.

M. Němec 21.1.2020 7:02

Franz, já mám chuť vám nabýt.

Přečtěte si ty svoje přýspěvky po sobě, přypadáte mi jak z pomocný školi.

R. Walker 21.1.2020 10:09

Protože tam už všechna povolení byla k dispozici. Když to přeženu, tak spadne-li Vám meteorit na rozestavěný dům, tak také nemustíte znovu projít kolečkem schvalování, abyste jej dostavil.

P. Hofman 21.1.2020 6:22

Jak to ti "ekoteroristé" Astone dělají, že je úřady berou vážně?

Že by dodržovali české zákony a dělali jen to, co jim tyto dovolují a co po nich vlastně žádají?!

K. Salajka 21.1.2020 6:35

Určitě jim jde o věc. Proto svoje podání nesou na soud vždy poslední den před uplynutím lhůty. Proto jejich majetkové zázemí směřuje do Německa. Proto do Děcek země nemůže vstoupit žádný kluk nebo holka z ulice! Už to, že je zastupuje Jirka Vyvadilů! Vždyť to "vyjednávání" dávala televize v přímém přenosu.

P. Hofman 21.1.2020 6:39

Kde prosím vidíte ze strany ekologických hnutí porušení českých zákonů. O tom totiž píšu.

Keců jsem schopen zplodit haldy.

J. Nevrkla 21.1.2020 7:51

České zákony zřejmě neporusuji. Nechápu, proč místo desetiletí trvajícího horekovani politici ty zákony nezmění a významně neomezi vliv ekoteroristu.

K. Salajka 21.1.2020 8:17

Hovořil jsem o Dětech země a naznačil jsem, že je považuji na základě veřejně dostupných informací za darebáky a vyděrače. Netvrdím, že porušují právní předpisy. Můžete mít jiný názor. Možná podávají odvolání poslední den lhůty proto, aby se havěť stihla ještě vytřít. Slyšel jste někdy o tom, že by měli podporu lidí v místech, která ochraňují ? / Vyjma nastrčených osob, které si "náhodou" zakoupily pozemkové díly, na území, o které jde?/. Lidi a organizace, kteří mají k ochraně přírody vztah, jenom diskreditují. Už se těším, až se jejich činnost rozšíří na vymáhání závazků z Istambulské úmluvy.

M. Moravcová 21.1.2020 8:31

R^

F. Sojka 21.1.2020 8:56

Protože to ty úřady dělat musej.

Sám si votpovídáte. A ke fšemu eště správně.

Muhehe

H. Kotaz 21.1.2020 6:23

Kdo by ODS dnes věřil po tom, co předváděla když byla u moci/nejsilnější ve vládě, jedno s kterým premiérem. A jejich nynějšími bafuňáři ( téměř stejně je na tom ČSSD ).