22.10.2020 | Svátek má Sabina


Jak si nechat vyfouknout téma

27.12.2019

Veřejný život má mnoho rovin, dvě jsou zjevné. V té jedné jsou skutečná a zásadní a podstatná a otřepaným slovníkem řečeno palčivá témata. To jsou ta témata, jimiž veřejnost žije. Pak je jiná rovina, to je technika moci. Kdo se bude na moci jak podílet a kdo se spojí s kým a jak získá tu podporu a ztratí jinou. 

To jsou témata, která jsou veřejnosti převážně putna. V reakci na vánoční projev prezidenta Miloše Zemana se opět ukázalo, že opozice je koncentrovaná na ten druhý citovaný okruh a závažná témata si nechává vyfouknout.

Jádro opoziční dikce zní, že Zeman žije v minulosti, neřekl nic nového a nemá co dodat. Jenže každý, kdo si prezidentův projev poslechl nebo přečetl (lze zde) a není zrovna zabedněný, musí uznat, že se dotkl problémů, o kterých se debatuje v rodinách i hostincích. Je laciné to odbýt plácnutím, že to není nic nového. Právě když to plácne dejme tomu ODS, která neudělala nic proti tomu, aby bylo možné někoho jedním soudem poslat na osm let do basy a druhým soudem ho osvobodit s tím, že nic neprovedl a ještě mu stát zaplatí odškodné. 

I opticky vzato, jádro Zemanova projevu se týká klimahysterie. Není pravda, že v tomto ohledu Zeman  žije v devadesátých létech: klimahysterie byla v devadesátých létech jen latentní, bohužel se stává přinejmenším v západní části Evropské unie určujícím stavem ducha a politiky. Zelené bankovnictví, to opravdu není nic, co by patřilo do devadesátých let. To je hrozba, která může zničit evropskou prosperitu… velmi rychle. Komunistická ideologie zničila páteř československé ekonomiky během pěti let od převratu a přivedla ji ke krachu v roce 1953. Jak rychle se to podaří zelenému bankovnictví? Však uvidíme.

Ale to je současnost, ne devadesátá léta. To je horké aktuální téma. Hrozba je bezprostřední. Lidi to vědí. Před devadesáti lety měla hrozbu hnědou barvu, dnes je zelená. Na věc může být i jiný názor. Rozhodčím bude výsledek, tedy praxe. Jinak řečeno: praxe je hospodářský výsledek, je to otázka, zda zelené experimenty ekonomika snese. 

Prezident k tomu řekl: Mohlo by se teoreticky stát, že průmysl by se přestěhoval za levnější energií do těchto zemí a z Evropské unie by se stal ekologický skanzen s nižší životní úrovní jeho obyvatel. Vím, že to nebudou někteří lidé rádi slyšet, ale prosím, abychom nezůstávali v bublinách svých názorů a abychom dokázali přemýšlet i o argumentech opačných. 

To není dikce typu na novináře patří kalašnikov.

A co vidíme? Že tato zásadní aktuální témata podpořily kromě automaticky souhlasícího ANO a vazalské ČSSD pofidérní antisystémové formace, jako je SPD a KSČM. Ty sezobly dukát ze země.

Slova prosím, abychom nezůstávali v bublinách svých názorů a abychom dokázali přemýšlet i o argumentech opačných nepřešla přes rty pana Fialy nebo těch dalších, na jejichž jména si volič asi nevzpomene (kvíz“ kdo je Markéta Pekarová Adamová a) držitelka rekordu v hodu kládou na 10 metrů, b) šéfová TOP 09 c) zakladatelka nezávislé neziskové organizace Ženy ženám“). Jsou to slova Miloše Zemana. A jsme zase u té věci: témata, nikoli technika moci, to je to podstatné. V reakci na Zemanův projev opozice opětně prokázala, že nic nepochopila, nechala si téma vyfouknout a jenom spustila svůj unavený verbální hnojomet. Toto píši já, zatvrzelý volič ODS..

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.