Neviditelný pes

Jak se bude volit

10.2.2021

Hlavní argument Ústavního soudu, použitý při vykostění volebního zákona, je nerovnost hodnoty hlasů. V krajním případě potřebovala velká strana pro jednoho poslance 20 tisíc hlasů, kdežto malá strana dvakrát tolik. Mělo to řadu důvodů, d´Hondtovu přepočítací metodu (tu ÚS odmítl) a nestejnou velikost volebních obvodů. Těch je 14, nejmenší je Karlovarský kraj.

Nevíme, s čím parlament (tedy poslanecká sněmovna plus senát – ve shodě) přijde. Zakopaný pes je zjevně v nestejné velikosti krajů. A vida, podle předběžných zvěstí je to právě to, co chtějí poslanci zachovat. Protinávrh ANO počítá s jedním volebním obvodem, tedy s celou republikou. Takto volíme europoslance. To vyhovuje vůdcovské mašinérii, jako je ANO: Babiše zná každý, od Aše po Břeclav, kdežto předsedu STAN… sakra, jak se ten chlap jenom jmenuje, nebo je to ženská? Další námitka poukazuje na to, že by si kandidátky upekli Pražáci a i kdyby to neudělali, lidi od Břeclavi by si stejně řekli, že kandidátky upekli Pražáci.

Zmínka byla i o uspořádání na bázi Čechy – Morava – Slezsko. To mi na první laický pohled připadá jako nejrozumnější řešení, a proto si myslím, že to má nejmenší naději na realizaci. I když je nasnadě námitka, že by to možná bylo riskantní, mohl by se oživit nějaký hodně pitomý regionální šovinismus a to je opravdu to poslední, co by nám ještě chybělo.

Nicméně bude poutavé pozorovat, jak to budou chtít zařídit, aby při 14 nestejně velkých krajích zachovali stejnou váhu hlasů. Je to tak trochu kvadratura kruhu.

Rozdílné přístupy

První případ: poslance Lubomíra Volného a Mariana Bojka vyvedli z jednacího sálu sněmovny, protože neměli roušky. Na summitu v Polsku náš prezident Miloš Zeman jako jediný neměl roušku. Nevyvedli ho, ale nejspíš si pomysleli, že už chápou, proč je na tom naše země při pandemii tak zle, když si takového chlapa zvolí za prezidenta.

Druhý případ: Policie rázně a nekompromisně zasáhla proti malým dětem, které se v Praze na Petříně vozily po prdeli po zasněženém kopci. Proti papaláškému mejdanu v teplickém hotelu Prince de Ligne policajti tak stateční nebyli, chodili kolem a dělali, že nic nevidí. Kdyby to byla besídka desetiletých dětí, byli by jistě stejně stateční jako jejich pražští kolegové.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek