21.1.2021 | Svátek má Běla


Jak s volbami na podzim

22.7.2020

Rýsuje se velmi reálná varianta, že koronová epidemie bude mít politické důsledky. Jak se termín podzimních voleb do krajských zastupitelstev a třetiny senátu blíží, debatuje se, co s lidmi, kteří jsou v karanténě. Jsou to občané, jsou to voliči a ústava jim garantuje právo volit. Karanténa jim to znemožňuje. 

Ze zapomnění vyplul návrh TOP 09 na korespondenční hlasování. Ten byl zašlapán a těžko se vyvarovat podezření, že hlavně ANO bylo proti, protože tuto možnost by vítali zejména mladí lidé a ti se do hlasování pro Babiše nehrnou. Šikla se i výmluva, že by korespondenční formuláře mohly být nakažené, protože virus ulpí i na papíru. Kdyby se chtělo, určitě by to šlo, ale ono se nechce návrh realizovat.

Co se tedy chce? Je to vážná věc. Funkcionáři s mobilní volební urnou mohou přijít i ke smrtelné posteli umírajícího. Karanténa je ale definovaná zákonem a do karantény nikdo nesmí. Je to motanice. Opakovaně se k tomu vyjadřuje ministr vnitra Hamáček, do jeho gesce volby patří. Dnes se zmínil i o možnosti odložit volby. To je zoufalecký návrh. Na kdy odložit? Korona se nemá k odchodu, nakažených je víc než v dubnu, v Rakousku znovu zavedli roušky, kdo ví, co se stane na podzim. Navíc, kampaň už začala. Stála úsilí a peníze. Každá kampaň počítá s nějakým časovým průběhem. Pokud by se volby odložily, na jejich legitimitu by padl veliký stín. Vyloučit lidi v karanténě nelze už z toho důvodu, že při senátních volbách je účast tak malá, že mohou rozhodnout i jednotlivé hlasy pro toho či onoho kandidáta v druhém kole.

Nebude jináče, než volební funkcionáře s mobilní urnou vybavit skafandry a vyslat je do zamořeného území.

Žertem to myslím jenom napůl.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.