25.10.2021 | Svátek má Beáta


Jak s rourou

17.2.2021

Plynovod Nord Stream 2 je před dokončením a Němci, kteří zařízli jadernou energetiku, protože se bojí vln tsunami, se těší na zemní plyn – jakkoli to je divné, protože zemní plyn není zrovna nejzelenější palivo. Proti dokončení brojil Donald Trump a jeho nástupce Joe Biden se na věc dívá stejně: Nord Stream 2 je pro Evropu špatný.

Argumentaci by měl přesvědčivější, kdyby Amerika nenabízela Evropě břidličný plyn, pravda za více peněz, ale očištěný od ruského vlivu. Pro Nord Stream 2 horují vlastně jenom Němci. Ukrajinci zuří, Poláci jsou proti, nevrlí jsou Francouzi. Kdyby ale Německo teď nechalo rouru rourou na dně Severního moře, prokázalo by takřka psí věrnost Americe za to, že nad ním před pětasedmdesáti lety vyhrála válku a pak mu velkoryse (nejdřív jen západní části) pomohla vrátit se k dominanci nad Evropou. Udělá to Německo?

Bude to zajímavé střetnutí, protože Američané sankcionují firmy účastné na projektu a to může i bolet. Německo může těžko couvnout, protože se svou energetickou sebevraždou došlo příliš daleko. Kdyby se připravilo o zemní plyn, který mu poskytne aspoň oddychový čas před tím, než zelení fanatici sebevraždu dokonají, kolaps by nastal o deset, nejdéle dvacet let dříve, než k němu dojde. Pokud se zelená horečka dengue neunaví a Němci dojdou k závěru, že Hessensko a Bavorsko vlnami tsunami zas tak moc ohrožené nejsou, jak se domnívá paní Merkel.

Jiná věc je, že svým vlivem Německo, potažmo Evropu jako takovou ohrožuje víc Turecko než Rusko a že ho (ji) ohrozí v podstatě každý, kdo si houkne, protože Evropa včetně Německa je zcela bezbranná. Mluvte tiše s velkým klackem v ruce, radil Theodore Roosevelt, americký prezident o dvacet prezidentů zpátky. Evropané včetně Němců hodně žvaní, ale v ruce mají nanejvýš ukazovátko – na poučování těch s velkým klackem, kteří ale o poučování vůbec nestojí.

Aston Ondřej Neff


Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.