Jak řešit aféru s bitcoiny
Aféra s bitcoiny sklouzává čím dál víc do grotesky. Zatím se jen spekulovalo, že by o věci mohl vědět i premiér, když se bitcoiny zabýval ministr Pavel Blažek a a ministr financí Zbyněk Stanjura, pravděpodobně by o tom mohl vědět i premiér Petr Fiala. V pondělí s tím Fiala předstoupil před média. Petr Fiala řekl doslova:
Když někdo dává dar miliardu korun, jestli je všechno v pořádku a jestli je to všechno ověřeno a pan ministr mě ujistil, že ano. Upřímně řečeno, kdo jiný než ministerstvo spravedlnosti by měl mít schopnost prověřit, že ty věci jsou v pořádku.
Kdo jiný než předseda vlády by se ale měl zeptat, kdo a proč dává dar ve výši miliardy korun. Kdyby to byl někdo v kategorii Billa Gatese a dar by se týkal onkologického centra, pak asi by to neklid nevyvolalo. Nadace rodiny Vlčkových vložila půl druhé miliardy do pražské usedlosti Cibulka a ruinu proměnila v dětský hospic. To lze snadno pochopit a hlavně ocenit úctou. V bitcoinové aféře šlo o legalizaci záhadně získaných peněz, které navíc někdo během operace z větší části vyfoukl. Je to případ tak groteskní, že je až trapné o něm psát.
Prezident Petr Pavel pokládal za potřebné reagovat na podněty, že by se celá vláda měla odporoučet. Je toho názoru, že by demise čtyři měsíce „zemi neprospěla‟. Je to hodně diplomatická formulace. Prezident neřekl, že by se vláda měla spakovat a vypadnout, nicméně jeho námitka stojí na faktu, že jsme krátce před volbami. Jak by se na věc díval, kdybychom byli rok před volbami? Dva roky před volbami? Pořád jsme v demokratickém státě před nějakými volbami.
Co s takovou situaci?
Nastal čas pro řešení, naznačené filmem Vrtěti psem.
Petr Fiala by měl vyhlásit válku Albánii a vyslat ministra Lipavského, aby zase navlékl neprůstřelnou vestu, nasadil helmu a vypravil se na linii dotyku.