22.9.2021 | Svátek má Darina


Jak dlouho ještě

6.9.2021

Tahle otázka asi zajímá veřejnost víc než výsledek voleb – jak to tak vypadá, ten moc nezajímá ani ty, kteří do nich kandidují. Kdy bude pandemie odpískaná? V nemocnici leží s covidem šedesát a něco osob. 

Velké vzrušení bylo kolem návratu dětí. Co se stane, až se naplní školní lavice? Do seznamu spletitých a do praxe nepřenositelných příkazů přibyl tlustý pakl nařízení pro školní děti. Jde o bezmála půldruhého milionu jedinců. První výsledky testů z 86 procent škol – testy odhalily sto jedenáct pozitivních, tedy nikoli nemocných dětí. Na Staroměstském náměstí v Praze se opět konala komorní demonstrace pod vedením Trikolóry, požadavek – normální život. Ten bychom si asi přáli všichni. Co brání tomu, abychom tak nežili?

Všechna opatření doposud platí. Ministr zdravotnictví Vojtěch namaloval jakousi metu – odvolá roušky, až bude naočkováno 75 procent obyvatel. To nebude nikdy. Zřejmě se čeká na okamžik, až lidem dojde trpělivost a odhodí roušky sami.

Věc má samozřejmě svoje háčky. Především je ta delta opravdu hodně nakažlivá a slogan „delta si vás najde“ není jen plané slovo. Pořád je tu neočkovaných půl milionu seniorů. Nicméně oproti loňsku je to zásadní rozdíl, jak praktický, tak morální: zatímco loni nebylo čím očkovat, dnes se lidi nechtějí dát očkovat. Nebylo by tedy na místě jim říct, OK, je to teď vaše kafe? Řeči o diskriminaci nejsou řeči, jsou to kecy, protože neočkovaní fakticky diskriminují ostatní spoluobčany, protože kvůli nim restrikce trvají, i tak se dá na problém pohlížet.

Druhý háček je jaksi složitější proto, že se netýká jen Česka. Zdá se, že země Visegrádu, zřejmě díky bordelu a nekázni tam panujícím, jsou více promořené než okolní Evropa. U nás to odskákalo třicet tisíc lidí vinou chaotické vlády zbaběle ustupující nezodpovědné opozici. Ti jsou na onom světě, my jsme tady – promoření. I kdyby u nás nastalo protirouškové povstání, jak dlouho obstojíme coby promořený ostrov v moři nákazy? Ukazuje se totiž, že ukázněné země, které opravdu byly best in covid, budou mít zásadní problémy s návratem do normálu právě proto, že si pandemii neodskákaly jako my. Zdá se totiž, že si covid dělá, co chce, a trvá na tom, že si ho musí každé společenství vyžrat až do dna.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.