20.4.2024 | Svátek má Marcela


Jádro věci

21.8.2019

Za pravdu Grety Thunberg se postavil v Hospodářských novinách sociolog Stanislav Biler. Srovnává aktuální situaci světa s vizí, kdy se na Zemi řítí kometa, zbývá pár let do srážky a v jisté malé zemi, to jsme zřejmě my, se bavíme o tom, co jí k obědu pubescent, který na přílet komety upozornil. Poselství je zřejmé. Jsme všichni idioti a zabedněnci, my, co se stavíme skepticky ke klimatickému třeštění, k němuž se Stanislav Biler přidává.

Jak už to bývá, hlavní trik polemické figury spočívá v odklonu pozornosti od jádra věci. Zkusme se bez emocí a předpojatosti na jádro věci podívat.

Dejme tomu, že opravdu má nárůst produkce oxidu uhličitého fatální důsledky, je to produkt lidské činnosti a vede ke změně klimatu. Shodli se na tom přece vědci v poměru hlasů 97:3. Vezměme to za bernou minci.

Je zde tedy fatální nárůst CO2. Ten má různé příčiny a také v různých oblastech světa se ho produkuje méně a jinde více. Nejaktivnější oblast světa ve smyslu snah omezit produkce CO2 je Evropa, je to důsledek politických aktivit, ovlivnění veřejného mínění, odklonu rozhodujících sdělovacích prostředků k aktivismu.

Je zde velký tlak na omezení produkce CO2. V kterých směrech?

Individuální doprava, tedy automobilní osobní doprava. Chystají se opatření, která zlikvidují evropský automobilní průmysl. Nákladní automobilní doprava je vynechána, protože elektrický náklaďák ještě nikdo neviděl. O nákladní námořní dopravě se mlčí, stejně tak o vytápění obydlí i veřejných prostor. V týchž Hospodářských novinách, kde otiskli výpověď Stanislava Bilera, zveřejnili stať o zkušenostech firmy Moneta Bank, která iniciativně přešla na zelenou politiku a vybavila se elektromobily, aby kupříkladu s úžasem zjistila, že auto potřebuje v zimě vytápění a že dojezd do Brna vyžaduje dvě opulentní zastávky na dobíjení. Mimochodem, Monetě Bank bych nesvěřil ani padesát halířů do správy, musí to být parta magorů.

Zpět k jádru věci. Současná kampaň zcela opomíjí fakt, že se počet obyvatel na zeměkouli v době života dvou generací ztrojnásobil a populační boom žene počet obyvatel světa k metě deseti miliard. Nikoli v Evropě, tam naopak počet původního obyvatelstva trvale klesá. Asie a také Afrika se modernizují, industrializují a nikdo jim nemá právo to upírat. To vše nese obrovskou enviromentální zátěž. Je to fatální problém, nárůst počtu obyvatel plus industrializace doposud rurálního světa.

Co s tím?

Život si pomůže, jako si až dosud pomohl vždycky. Rozhodně ale nepomůže hysterie, která se míjí s podstatou věci, protože ji vůbec nebere v úvahu. Jestli je něco mediální a politický kýč, tak je to vize statečného děcka, které říká pravdu do tváří zachmuřených starců opomíjejících vědecké poznatky.

Skutečnost je taková, že rétorika klimahysterických aktivistů, k nimž Stanislav Biler zjevně patří, opatrně obchází podstatu věci: pokud se Země opravdu lidskou činností ohřívá, má na tom lví podíl třetí svět, a snahy Evropy o sebezničení na tom nezmění vůbec nic. Lze to doložit tvrdými daty. Ale vědec sociolog Stanislav Biler o nich zjevně nechce slyšet. Jde za voláním útlé dívky, která hlásá pravdu, jako v Andersenově pohádce o zlotřilém císaři.

Osobní dodatek: naprosto a zásadně podporuji vše, co směřuje ke zlepšení životního prostředí, co zvyšuje naši citlivost vůči plýtvání a co pomáhá utvořit Zemi zelenější. V tomto smyslu, nelze to opomenout, má i současná hysterie pozitivní vliv. Bez ní bychom se tím tak intenzivně nezabývali.

Jde jen o jakousi rovnováhu. Jde o to, aby na to Evropa jako kulturní a hospodářský celek nedoplatila.

Světové vedení navždy ztratila. Teď jde o to, aby se nestala světovým páriou, jenom kastelánem pro turisty, kteří se přijdou podívat na pozůstatky dávné velikosti.

Aston Ondřej Neff