23.9.2019 | Svátek má Berta


Jádro věci

21.8.2019

Za pravdu Grety Thunberg se postavil v Hospodářských novinách sociolog Stanislav Biler. Srovnává aktuální situaci světa s vizí, kdy se na Zemi řítí kometa, zbývá pár let do srážky a v jisté malé zemi, to jsme zřejmě my, se bavíme o tom, co jí k obědu pubescent, který na přílet komety upozornil. Poselství je zřejmé. Jsme všichni idioti a zabedněnci, my, co se stavíme skepticky ke klimatickému třeštění, k němuž se Stanislav Biler přidává.

Jak už to bývá, hlavní trik polemické figury spočívá v odklonu pozornosti od jádra věci. Zkusme se bez emocí a předpojatosti na jádro věci podívat.

Dejme tomu, že opravdu má nárůst produkce oxidu uhličitého fatální důsledky, je to produkt lidské činnosti a vede ke změně klimatu. Shodli se na tom přece vědci v poměru hlasů 97:3. Vezměme to za bernou minci.

Je zde tedy fatální nárůst CO2. Ten má různé příčiny a také v různých oblastech světa se ho produkuje méně a jinde více. Nejaktivnější oblast světa ve smyslu snah omezit produkce CO2 je Evropa, je to důsledek politických aktivit, ovlivnění veřejného mínění, odklonu rozhodujících sdělovacích prostředků k aktivismu.

Je zde velký tlak na omezení produkce CO2. V kterých směrech?

Individuální doprava, tedy automobilní osobní doprava. Chystají se opatření, která zlikvidují evropský automobilní průmysl. Nákladní automobilní doprava je vynechána, protože elektrický náklaďák ještě nikdo neviděl. O nákladní námořní dopravě se mlčí, stejně tak o vytápění obydlí i veřejných prostor. V týchž Hospodářských novinách, kde otiskli výpověď Stanislava Bilera, zveřejnili stať o zkušenostech firmy Moneta Bank, která iniciativně přešla na zelenou politiku a vybavila se elektromobily, aby kupříkladu s úžasem zjistila, že auto potřebuje v zimě vytápění a že dojezd do Brna vyžaduje dvě opulentní zastávky na dobíjení. Mimochodem, Monetě Bank bych nesvěřil ani padesát halířů do správy, musí to být parta magorů.

Zpět k jádru věci. Současná kampaň zcela opomíjí fakt, že se počet obyvatel na zeměkouli v době života dvou generací ztrojnásobil a populační boom žene počet obyvatel světa k metě deseti miliard. Nikoli v Evropě, tam naopak počet původního obyvatelstva trvale klesá. Asie a také Afrika se modernizují, industrializují a nikdo jim nemá právo to upírat. To vše nese obrovskou enviromentální zátěž. Je to fatální problém, nárůst počtu obyvatel plus industrializace doposud rurálního světa.

Co s tím?

Život si pomůže, jako si až dosud pomohl vždycky. Rozhodně ale nepomůže hysterie, která se míjí s podstatou věci, protože ji vůbec nebere v úvahu. Jestli je něco mediální a politický kýč, tak je to vize statečného děcka, které říká pravdu do tváří zachmuřených starců opomíjejících vědecké poznatky.

Skutečnost je taková, že rétorika klimahysterických aktivistů, k nimž Stanislav Biler zjevně patří, opatrně obchází podstatu věci: pokud se Země opravdu lidskou činností ohřívá, má na tom lví podíl třetí svět, a snahy Evropy o sebezničení na tom nezmění vůbec nic. Lze to doložit tvrdými daty. Ale vědec sociolog Stanislav Biler o nich zjevně nechce slyšet. Jde za voláním útlé dívky, která hlásá pravdu, jako v Andersenově pohádce o zlotřilém císaři.

Osobní dodatek: naprosto a zásadně podporuji vše, co směřuje ke zlepšení životního prostředí, co zvyšuje naši citlivost vůči plýtvání a co pomáhá utvořit Zemi zelenější. V tomto smyslu, nelze to opomenout, má i současná hysterie pozitivní vliv. Bez ní bychom se tím tak intenzivně nezabývali.

Jde jen o jakousi rovnováhu. Jde o to, aby na to Evropa jako kulturní a hospodářský celek nedoplatila.

Světové vedení navždy ztratila. Teď jde o to, aby se nestala světovým páriou, jenom kastelánem pro turisty, kteří se přijdou podívat na pozůstatky dávné velikosti.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.