22.6.2021 | Svátek má Pavla


Indiana Paroubek

28.11.2005

Jestliže tedy Paroubek ujišťuje, že se spojil s hercem Jiřím Krampolem bez politických úmyslů, jen proto, aby ukázal lidskou tvář své osobnosti, pak je to pochopitelně výrok pro pobavení galerie obsazené králíky. Každý soudný politik se snaží přesvědčit lidi, že je "jedním z nich", že jim rozumí, že není uzavřený v nějaké věži ze slonoviny. V politice mediálního věku už dlouho hrají věcné argumenty menší roli než pozitivní dojem: jinak by nemohl být Vítězslav Jandák nejoblíbenějším českým politikem, jinak by nemohl před časem být nejoblíbenější politickou hvězdou Pavel Dostál v době, kdy už ho zápas se smrtí připravil o všechny síly a možnost pracovat.
Ministerský předseda diskutoval s dvěma sty čtyřiceti diváky o takových otázkách, jako kdy se naposledy opil anebo zda pomáhá manželce při vaření. Otázky jsou kladeny písemně, aby se náhodou nějaký Langerův agent nezeptal na to, jak to bylo s Unipetrolem nebo tak nějak: poslední, o co premiér stojí, je to, aby se z tohoto podniku stal nějaký novácký Kotel. Asistent v zákulisí pečlivě vybere takové otázky, které zapadnou do sousedsky přiboudlé atmosféry.
Paroubek má oproti svého protivníkovi Topolánkovi jednu velkou výhodu: drží v ruce moc. To samo o sobě přitahuje a dráždí. Češi mají tu odvěkou vlastnost pokládat mocné za nějaké "ty tam", za cizí elementy. Já takový nejsem, ujistí je Paroubek. Jsem pořád s vámi a povím vám, kdy jsem se naposled  opil. Není na tom nic špatného a odsouzeníhodného. Naopak, je to strategický tah v logice dosavadní Paroubkovy ofenzívy, které se dá vytýkat ledacos, jenom ne to, co by bylo  podstatné, totiž neúspěšnost. Usmyslil si vyhrát volby a spojit se s komunisty, které prohlásí za polepšené. Slíbí a udělá pro to cokoli. Bodrá lidovost se osvědčuje. Lidé nemají rádi konfrontace, mobilizace a argumentace. Mají rádi vtipy o blondýnách. Proto společné vystupování s hercem Krampolem.
Za těchto okolností připadá jako poselství z jiného světa propagační trumf občanských demokratů, klip o Indiana Jonesovi, kterého vyvede ze socialistického pekla turistická značka ODS. Kdypak byli původci tohoto nápadu naposled "mezi chlapama" v hospodě? Třeba by tam potkali Paroubka, tenkrát, když s naposled opil.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.