Neviditelný pes

Hranice versus holič

22.4.2020

O čínském viru toho moc nevíme, a tak se bavíme statistikami a výzkumy veřejného mínění. Podle toho z úterka převážná většina Čechů schvaluje zákaz vycestovat za hranice, zato ale nadpoloviční většina dotázaných by si přála, aby se co nejdřív otevřela kadeřnictví a holičství. My, plešatí milovníci zahraničních cest, jsme tedy v menšině. 

Když už jsme u těch kadeřnictví, politická minikauza: ministryně Schillerová má pěkně upravené vlasy a dokonce vnímavé zraky zaznamenaly zástřih. Ona tvrdí, že si to dělá sama. Sám sebe stříhá i ministr Zaorálek a připouští, že vypadá jako odrbaný tenisák.

To jsou opravdu jen komické marginálie, nicméně kolem těch hranic se rozvíjí docela absurdní divadlo. Politická formace STAN s preferencemi pod hranicí volitelnosti se chystá podat ústavní stížnost a bude jistě mít podporu v TOP 09 a ODS. Co tím chtějí dosáhnout, je u boha. Je zákaz opouštění domova vyjma nezbytných pochůzek. Hotely, jakož i hospody jsou leckde zavřené. Pochopil bych dobrodruha, který by se teď rád podíval do ciziny, i já bych se chtěl projít po liduprázdném náměstí svatého Marka v Benátkách. Nebyla by to blbost? Jistě byla. To, že je něco blbost, ještě neznamená, že se z toho nemůže stát politický program, a to se zjevně děje. Koronavirová agenda je vydávána za útok na lidská práva. Herečka si cpe roušku na holý klín místo na obličej a volá, aby lidé používali mozek. Nějak mi to nejde dohromady.

Do toho zaznívají slova šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška. Na zdravotním výboru parlamentu vysvětlil poslancům, že pokud by k prvnímu září padla všechna omezení, do tří měsíců by se nakazilo sto padesát tisíc lidí. „Z toho 30 tisíc v kategorii 60+ a osm tisíc na přístrojích - denně po dobu 1,5 měsíce,“ řekl doslova.

Zřejmě ne každému dochází, že to, že se nám dohromady nic moc neděje, není důsledek toho, že je čínský virus chřipečka, ale protože se udělala drastická opatření, která ho zahnala do boudy. On je ale v té boudě připraven kdykoli vyrazit.

Imunita pro změnu poslanecká

Podobně jako v případu Zdeňka Ondráčka a Miloslava Roznera nedoporučil imunitní a mandátový výbor vydat policejnímu stíhání poslankyni Karu Maříkovou. Policie ji stíhá kvůli výroku, že migranti jsou něco jako invazivní druhy rostlin a zvířat. Ona ta poslanecká imunita má chránit poslance hlavně před stíháním za výroky. Média citují rozumný pohled místopředsedy výboru Petra Gazdíka. Výrok je to hloupý a vyslankyně by měla více vážit slova.

Něco jiného ale je, že poslankyně Maříková naplno vyjádřila to, co si nemalá část obyvatelstva myslí, zcela jistě ta část voličstva, která poslala SPD do sněmovny. Takže o co tady jde?

Aston Ondřej Neff


zpět na článek