1.10.2020 | Svátek má Igor


Hra o slona

28.9.2019

Pochod mažoretek centrem Brna, to jistě upoutá pozornost na sněm Trikolóry Václava Klause mladšího. Přijde se podívat i Václav Klaus starší, na sněmu se zvolí předseda a tři místopředsedové. V současné chvíli se můžeme dohadovat jen o tom, zdali je dosažení pětiprocentní hranice nutné pro vstup do sněmovny pravděpodobné, nebo nepravděpodobné.

 Trikolóra má zatím velmi dobrou dynamiku, od léta nabrala čtyři procenta, o sněmu se jistě bude psát, už proto, že se nic extra zajímavého na politické scéně neděje.

VKml neúnavně opakuje základní principy programu, tedy malý stát, zachování rozumu, hráz proti aktivistickému třeštění. Zdánlivě to jsou málo ambiciózní cíle, ve skutečnosti je to slib otočení kormidla na druhou stranu. Za všech dosavadních vlád, ať takzvaně pravicových nebo evidentně levicových, stát bobtnal. Přijímaly se zákony a konaly se kroky proti zdravému rozumu a aktivismus se usídlil v institucích, takže dnes nelze stavět byty a budovat infrastrukturu. Fantazie nestačí na načrtnutí obrazu něčeho, co by mohlo tento stav změnit. Když tedy VKml říká voličům – volte mě a já to změním, slibuje nesplnitelné.

V nějaké budoucí politické konstelaci, pokud by byla Trikolóra členem koalice, mohla by tlačit na nějaké dílčí cíle, jako je například zrušení inkluze ve školství. V tom by mohla uspět. Záleží ovšem hlavně na tom, o jaké příští konstelaci se bavíme.

Jak se věci mají, velmi pravděpodobně jádrem příští politické stavby bude opět Babišovo ANO. V současnosti se VKml ohrazuje proti teoriím, že by snad mohl za současného stavu věcí ANO podpořit, kdyby mu sociální demokrati cukli. Oni necuknou, protože stojí na stoličce a na krku mají oprátku. Po volbách se ovšem budou karty rozdávat nanovo. Nadějná vize Babiše v teplákách na Pankráci je méně reálná než jindy, a tak tedy vztah k němu a ochota spolupráce nebo nespolupráce jsou základní postoje. VKst, čili otec zakladatel ODS, myšlenku kooperace s Babišem podporuje. VKml se přímé podpoře vyhýbá, ale to taky nemůže dělat do nekonečna. Když chce být v politické zoo, nemůže trvale předstírat, že v ní není slon.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.