Neviditelný pes

Hra na mano a mano v Ústí

30.7.2021

Mano a mano, muž proti muži, utkání gladiátorů, muž s trojzubcem a sítí proti muži s mečem a štítem, na takovou podívanou se můžeme těšit při podzimních volbách. Andrej Babiš se rozhodl vést kandidátku ANO v Ústeckém kraji, takže jako lídr se postaví lídrovi Pirátů s přívažkem Starostů Ivanu Bartošovi. 

Změnil tak své rozhodnutí, původně měl lídrovat v kraji Středočeském. Změna se dá interpretovat několika způsoby, nabízí se ten první: ve Středočeském kraji si ANO nestojí nejlíp a bylo by ostudné, kdyby tam měl Babiš dostat výprask. To je vysvětlení jaksi politologické, nicméně ve volbách v roce 2017 zde ANO získalo 29 procent, kdežto Piráti a ODS 12, respektive 13 procent.

Nicméně do úvahy padá i ta druhá možnost. Andrej Babiš se rozhodl vymezit se především proti Pirátům a jeho přesun do ringu, ve kterém přímo potká Ivana Bartoše, se dá interpretovat jako mužné, až romantické gesto. Jeho protipirátské tažení má logiku. Nemá program kromě klasického socialistického kupování hlasů (všichni dostanou přidáno) a potřebuje nepřítele. Piráti jsou absolutně jediní, s nimiž – opět absolutně – nemůže jít do koalice. Práti jsou dnes slitinou toho, co dřív prezentovali komunisté a zelení, je to soudobá liberální levice s inklinací k extrémní levici (ve výrocích svých divočejších předáků, které je pak třeba trapně a nevěrohodně dementovat). 

Proti nim tvoří ANO střed sociálně demokratického stylu. Pokud ANO v Ústeckém kraji Piráty výrazně přečíslí, bude to pro Babiše dobrá karta pro další politické kroky. Co naplat, politika je o osobnostech a Babiš s Bartošem jsou dnes jediné výrazné osobnosti na politické scéně, výrazné v tom smyslu, že se o nich mluví, ať už v dobrém nebo špatném. Tak třeba, vzpomínejte, kdy naposled jste slyšeli někoho mluvit třeba o Rakušanovi (nemyslím tím Arnolda Schwarzeneggera)?

Na celkovém výsledku Babišův přesun moc nezmění, nicméně zábavní hodnota voleb se mírně zvedla.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek